Naša ličnost se oblikuje u najranijem djetinjstvu, a većina ljudi ima određena sjećanja iz tog perioda života.
Kažu da se naše ličnosti oblikuju u djetinjstvu, ali koliko je ironično to što se jedva sjećamo ičega iz svojih ranih godina? Ovaj fenomen se može primijeniti na gotovo sve ljude, pa čak ima i službeni izraz – dječija amnezija.
Kako odrastamo, zaboravljamo ljude, događaje, pa čak i mjesta na koja smo naišli kao djeca.
Dječija amnezija je nemogućnost odraslih da se sjete detalja događaja ili čak potpunih događaja koji su im se dogodili prije četvrte godine. Kako prolazimo kroz različite faze našeg razvoja, manje se sjećamo onoga što mu je prethodilo.
Zašto je teško sjetiti se stvari koje su nam se dogodile prije četvrte godine?
Jedna od teorija zašto ne čuvamo sjećanja iz ranog djetinjstva je da u to vrijeme nismo mogli komunicirati verbalno. Kad se prisjećamo, koristimo riječi i možemo je opisati s mnogo detalja što zahtijeva jezik. Većina beba ne počinje govoriti prije druge godine života, pa jednostavno ne mogu stvoriti kohezivno sjećanje. Naša sjećanja usko su povezana s našom sposobnošću govora.
Razvoj mozga igra ogromnu ulogu
Sada ćemo govoriti o biološkom objašnjenju dječije amnezije. Kako odrastamo, naš mozak mnogo radi, pa je jedno istraživanje zaključilo da kad je mozak zauzet rastućim brojem novih stanica, ne skladišti sjećanja koja bi inače bila dugotrajna. Osim toga, ne možemo se ni fizički prisjetiti svakodnevnih događaja prije 3-4 godine, jer nam se epizodno pamćenje još nije aktiviralo. Zato možemo imati apstraktne uspomene, poput parka u koji ste često odlazili, ali ne i u koju trgovinu vas je mama odvela jednom.
Naši roditelji ozbiljno mijenjaju način na koji se prisjećamo određenih događaja
Druga studija sugeriše da su naši roditelji u stanju da promijene naraciju našeg djetinjstva. Ovo isto istraživanje pokazalo je da se djeca različito sjećaju istog događaja nakon što su o tome razgovarali sa svojim očevima, za razliku od majki. Djeca su impresivna, pa je ključno pomoći im da zadrže samo dobra sjećanja i da ih pravilno percipiraju.
Izvor: klix.ba