Beba je stigla i niko vam nije rekao šta vas sve očekuje u prvim mjesecima njenog života. U nastavku pročitajte koje su to situacije i iznenađenja kroz koje ćete zasigurno proći kao roditelji:
1. Vrijeme koje ste dosad imali za sebe i svoje obaveze postaje isključivo vrijeme za bebu
Čestitamo! Dnevni raspored vaše bebe je sada vaš raspored. Novorođenče spava oko 18 sati dnevno, ali u stalnim prekidima koji znače da je vrijeme za hranu, mijenjanje pelena, presvlačenje i još mnogo, mnogo toga.
Međutim, nakon prvih i napornih nekoliko sedmica beba će početi duže spavati i otprilike u isto vrijeme, a vi ćete postati pravi majstor u upravljanju slobodnim vremenom.
2. Postali ste član jednog svjetskog kluba
Klub se zove roditeljstvo. Odjednom imate puno više prijatelja, stranci vam upućuju osmijehe, susrećete se s nepoznatim mamama i upuštate u duge razgovore. Usput ćete razviti i poseban stil roditeljstva koji će se savršeno uklopiti u vašu porodicu.
3. Vaš partnerski odnos se mijenja
Imate manje vremena za “nas”, odnos postaje drugačiji, a od svih obaveza oko bebe možda ćete zaboraviti na razgovore s partnerom/partnericom. U svakom slučaju, pokušajte odvojiti neko vrijeme samo za vas dvoje, podijelite jedno s drugim svoja iskustva, razgovarajte o svakodnevnim stvarima, a ne samo o bebi.
4. Novi noćni raspored
Bebe se jako često bude tokom noći i ovo će uveliko uticati i na vaš san. Pokušajte napraviti raspored s partnerom i dogovoriti se oko ustajanja. Tokom dana dok beba spava, spavajte i vi.
5. Imat ćete mnogo više gostiju nego inače
Porodica i prijatelji žele vidjeti vašu bebu, a s njima dolaze i nove priče i savjeti o odgoju, roditeljstvu i sl. Budite sigurni da gosti nisu bolesni i da operu ruke prije kontakta s bebom. Budite slobodni i da im kažete da ste umorni i da bi posjetu bilo bolje odgoditi za neki drugi put. Većina njih će vas razumjeti.
6. Pravite čudne i zabavne izraze lica
Bebe uče gledajući kako se stvari dešavaju u okolini. Uhvatit ćete sami sebe kako se ponašate smiješno samo kako biste oraspoložili svoju bebu. Nasmijte se, isplazite jezik ili napravite smiješan zvuk kako biste privukli pažnju novorođenčeta. 🙂
7. Treba vam pomoć
Bebe su velika radost, ali iziskuju ogromnu količinu pažnje. Uzmite slobodne sate samo za sebe, zamolite tatu da pričuva bebu, a ukoliko ste samohrana majka ili otac, zamolite nekog od prijatelja ili rođaka.
8. Djetetu treba razgovor
Kad razgovarate s bebom, dešavaju se dvije stvari – beba uči nove stvari i povezujete se s njom na poseban način.
9. Krivnja je u ovom slučaju sasvim normalna stvar
Obećali ste sebi da ćete biti najbolji roditelj na svijetu, ali ponekad žalite za svojim starim životom, onim prije bebe i osjećate se krivima. Niste sami! Prirodno je da se ponekad želite odmoriti od bebe, pa pozovite prijatelje na druženje, dok beba spava.
10. I dječije knjige su književnost
Ako ih dosad niste čitali, sad ćete se zaljubiti u njih jer mnoge od njih pisane su i za roditelje i za djecu. Ove knjige su zabavne i poučne, a djeca vole da im čitate i nikad nije rano da započnete s čitanjem. Čitanje naglas pomoći će vašem djetetu da bolje prepoznaje riječi kad bude malo starije.
11. Napravit ćete mnogo grešaka
Možda u savršenom svijetu postoje savršeni roditelji. U stvarnom svijetu postoji samo pravilo: “Radi ono što odgovara bebi i tebi.” Ako je vaše dijete prestaro za dudu, ali mu to pomaže da zaspe, popustite mu… Ako ste u nedoumici, posavjetujte se s pedijatrom.
12. Dječija ljubav je stvarna
Jednog dana pogledat ćete u svoje dijete i osjetiti emocije za kakve prije niste ni znali. Ovo je bezgranična i bezuslovna ljubav!
13. Djeca su prava investicija
S povećanjem porodice, rastu i vaši svakodnevni troškovi. Započnite vaše financijske planove već sada kako biste bili dobro pripremljeni za sve ono što slijedi.
14. Roditeljstvo znači i jednog dana pustiti svoje dijete da bude samostalno
Svaki mali korak u roditeljstvu je veliko postignuće. Dopustite djetetu da bude neovisno, pa čak i kad se zbog toga osjećate loše jer vaša mala beba vas više ne treba za svaku sitnicu.
Izvor: www..webmd.com