Trudnoća, kao jedno novo, promijenjeno stanje za ženski organizam, pored sistemskih promjena, u koje ubrajamo imunološke, hormonalne i psihološke, može izazvati i promjene lokalnog karaktera u koje spadaju i promjene u usnoj šupljini. Treba naglasiti da u toku trudnoće briga o oralnom zdravlju nikako ne treba pasti u drugi plan, jer to može dovesti do loših posljedica kako za zdravlje majke tako i djeteta. Često se dešava da se briga o oralnom zdravlju u toku trudnoće zanemari. Razlog za to su najčešće mučnine, povraćanje, slabost, osjećaj hroničnog umora itd… Takav pristup, uz hormonalne promjene koje prate trudnoću, nerijetko mogu dovesti do promjena u usnoj šupljini trudnice. Desni reaguju upalom, dolazi do njihovog oticanja koje je praćeno krvarenjem i bolom. Upravo krvarenje i bol znatno otežavaju održavanje higijene što dovodi do povećanog nakupljanja naslaga (plaka) na zubima, što pogoduje nastanku karijesa. U prva tri mjeseca, trudnoća je često praćena mučninama i povraćanjem, te kiseli sadržaj dodatno povećava kiselost pljuvačke, je veća mogućnost nastanka karijesa. Uz sve navedeno, mijenjaju se i prehrambene navike trudnice, a danas je dobro poznato koliko su one važne, kako za opšte tako i za oralno zdravlje.
Kada posjetiti stomatologa?
Sve promjene u usnoj šupljini koje mogu pratiti trudnoću su znatno izraženije kod žena koje prije trudnoće nisu vodile dovoljno brige i nisu redovno posjećivale stomatologa. Stomatologa je poželjno posjetiti čim žena sazna da je trudna, pa redovno, svaka dva do tri mjeseca, dolaziti na kontrolne preglede, bez obzira na to postoje li poteškoće sa zubima ili zubnim mesom. Stomatolog će tokom tih posjeta zube pregledati, očistiti od karijesa, mekih i čvrstih naslaga (plaka i kamenca). To je veoma bitno jer su zubne naslage odgovorne za nastanak karijesa i oboljenja zubnog mesa. Redovno, profesionalno čišćenje zuba, smanjit će i usporiti mogućnost napredovanja karijesa i spriječiti nastanak komplikacija, jer nesanirani, zanemareni i oboljeli zubi mogu postati izvor infekcije koja se može proširiti na cijeli organizam i dovesti u opasnost i majku i dijete. U slučaju potrebe za složenijim stomatološkim zahvatima, stomatolog će u dogovoru sa ginekologom izabrati najpogodniji način i vrijeme liječenja koje neće štetiti ni trudnici ni plodu. Trudnica koja se brine o zdravlju svojih zubi, koja provodi redovnu i pravilnu higijenu, koja se na vrijeme obrati svom stomatologu i koja redovno kontroliše i liječi svoje zube, neće imati više karioznih zuba nego što bi ih imala da nije u drugom stanju.
Kako u trudnoći održavati higijenu usne šupljine?
Higijenu treba održavati u skladu sa uputama koje je dao stomatolog. Opšte preporuke su slijedeće: zube redovno prati (poslije svakog obroka), zubne međuprostore čistiti zubnim koncem ili interdentalnim četkicama. Da bi se dodatno smanjila količina bakterija u usnojšupljini, preporučuje se četkanje jezika što će pomoći i u održavanju daha svježim. Trudnoće su, u prvom tromjesečju, vrlo često praćene mučninom i povraćanjem. Preporučuje se da se nakon povraćanja usta dobro isperu vodom da bi se neutralizirao kiseli sadržaj. Nije poželjno odmah nakon povraćanja zube prati jer želučana kiselina, koja je u usnu šupljinu dospjela povraćanjem, nagriza caklen, čineći je podložnijom mehaničkim oštećenjima koje može izazvati četkica tokom četkanja. Zubi se mogu prati, bez bojazni od oštećenja, 30 do 60 minuta nakon povraćanja. Ako zubna četkica izaziva refleks povraćanja, neophodno ju je zamijeniti četkicom manje veličine i prikladnijeg oblika. Nekada i miris zubne paste potiče povraćanje što može demotivirati trudnice u daljnjem održavanju oralne higijene. U tom slučaju treba promijeniti zubnu pastu i pronaći onu koja ne izaziva povraćanje.
Kako ishranom sačuvati zdravlje zubi u trudnoći?
Trudnice trebaju voditi računa o prehrani, kako zbog rasta i razvoja ploda tako i zbog vlastitog zdravlja u šta, naravno, spada i zdravlje usne šupljine. Trebaju paziti šta jedu, posebno između obroka. Slatkiši, posebno oni koji se lijepe za zube, nisu poželjni a mogu se jesti samo ako se nakon konzumacije zubi mogu odmah oprati. Ako ne, u tom slučaju se preporučuje grickati komad sira ili mrkvu da bi se pojačalo lučenje pljuvačke koja bi donekle mehanički isprala ostatke hrane. Poželjno je jesti što više hrane bogate vitaminom C. Vitamin C jača zubno meso i smanjuje krvarenje. U trudnoći se povećeva potreba organizma za kalcijem jer se on počinje ugrađivati u koštani sistem i zube ploda, tako da je potrebno unositi hranu bogatu kalcijem. Tkiva iz kojih će se razviti zubi djeteta se počnu formirati već u šestoj sedmici trudnoće. Za njihov pravilan razvoj potrebna je i pravilna ishrana koja prije svega podrazumjeva unošenje, na odgovarajući način raspoređenih svih hranljivih tvari – ugljikohidrata, masti i bjelančevina.
U prehrani trudnice jako bitan elemenat je fluor. On djeluje tako da se u zubnoj gleđi stvara spoj koji zube djeteta čini otpornijim na karijes. Pošto se tokom trudnoće formira svih dvadeset mliječnih i četiri stalna prva kutnjaka, uzimanje fluora u tom razdoblju bi moglo zube djeteta učiniti zdravijima i otpornijima na karijes. Odluku o tome da li je potrebno uzimati dodatne količine fluora u trudnoći, donosi stomatolog.
Šta ako se javi zubobolja u trudnoći?
Ukoliko se zubobolja javi u trudnoći, potrebno se odmah javiti stomatologu. Trudnice nikako ne bi smjele trpjeti bol niti dugotrajno uzimati analgetike kako bi se riješile zubobolje, jer to može imati štetan uticaj na plod.
Šta kada je potrebno snimiti zub?
Snimanje zuba se u trudnoći ne preporučuje rutinski. Izlaganje rendgen zrakama treba izbjegavati, posebno u prvih 12 sedmica trudnoće. Ipak, tamo gdje postoji potreba, rendgen snimak se može napraviti i u trudnoći, uz korištenje posebnih mjera zaštite. Ako je snimanje neophodno, treba ga obaviti na ispravnom uređaju, uz primjenu svih mjera zaštite kako majke tako i ploda.
Koliko lokalna anestezija šteti trudnoći?
Ne postoje dokazi da su lokalni anestetici koje se koriste u stomatologiji štetni za plod u trudnoći. Velike količine anestetika, i to pojedinih vrsta, mogu biti štetne, ali tek u uznapredovaloj trudnoći i to u terminu porođaja. Stomatolog zna koji anestetici su sigurni za upotrebu u trudnoći.
Koliko su i koji su lijekovi sigurni za majku i plod?
Trudnicama se ne preporučuje da samostalno donose odluku koje lijekove koristiti u trudnoći. U pojedinim situacijama, trudnicama je potrebno ordinirati antibiotik ili analgetik.
Trudnoća nije stanje koje zahtijeva antibiotsku zaštitu prije izvođenja stomatoloških intervencija, međutim njihova primjena je nekada neophodna. Najsigurniji su antibiotici iz penicilinske skupine. Ne smiju se uzimati tetraciklin koji može uzrokovati trajnu obojenost zubi kao i smetnje u rastu kostiju, streptomicin koji oštećuje sluh i hloramfenikol koji oštećuje koštanu srž.
Najsigurniji analgetik za upotrebu u trudnoći je paracetamol. Ipak, u trudnoći se ne preporučuje dugotrajno uzimanje analgetika. Uvijek je bolje posjetiti stomatologa nego zubobolju riješavati uzimanjem analgetika uz odlaganje posjete stomatologu.
Zdravi, lijepi i čisti zubi uljepšavaju naš osmijeh, govore o našim navikama, našoj osobnosti i poimanju zdravlja. Priroda i nasljeđe nam najčešće poklone zdrave zube, ali od nas samih zavisi da li će oni ostati takvi tokom cijelog života. Zdravlje ne može biti potpuno bez zdravih zubi i zdrave usne šupljine.
Šta buduća mama treba da zna o zdravlju usta i zuba djeteta?
Roditelji su odgovorni za zdravlje usta i zuba svog djeteta. Trudnoća je idealan momenat da se buduća majka informiše o načinima postizanja i održavanja zdravlja usta i zuba svog djeteta.
_______________________________________________________________________________________________________
Ordinacija „Dr. Ganibegović“ je mjesto gdje su trudnice i djeca dobrodošli. Trudnicama nudimo mogućnost individualnog ili grupnog savjetovališta, gdje će ih vrhunski educirano osoblje, kroz teorijske i praktične radionice, osposobiti da svojoj djeci obezbijede zdrav i lijep osmijeh za čitav život.
Za više informacija kontaktirajte ordinaciju „Dr. Ganibegović“ na broj telefona 061 64 65 66