Zbog širenja lažnih vijesti antivakserskog pokreta, godinama opada i broj vakcinisane djece u BiH. Kalendar vakcinacije pao je, u slučaju nekih vakcina i ispod 30 posto, odnosno do nivoa u kojem je ugrožen kolektivni imunitet nacije.
Na ovo upozorava mr. sc. prim. dr. Jasminka Smlatić-Muhadžić, pedijatrica u Domu zdravlja Novi Grad Sarajevo.
Podcrtava da je vakcinacija, zajedno s pronalaskom antibiotika, najveće medicinsko dostignuće 20. stoljeća. Dodaje da se vakcinama sprječava obolijevanje od zaraznih bolesti koje su izuzetno opasne, brzo se šire i – ukoliko je osoba nevakcinisana, u visokom procentu i smrtonosne.
Procenat prije 10-ak godina bio dobar
“Vakcinacijom sve to sprječavamo, kao i pojavu pandemija, a krajnji cilj je iskorjenjenje određene bolesti”, naglašava dr. Smlatić-Muhadžić.
Kako podsjeća, na našim prostorima vakciniše se protiv 10-ak zaraznih bolesti, a po kalendaru Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). To su vakcine protiv BSŽ-a, difterije, tetanusa, velikog kašlja, dječije paralize, hemofilisa, influence tipa B, hepatitisa B, krzamaka, rubeole i zaušnjaka. Po smjernicama WHO-a, dobrom stopom vakcinacije po određenim vakcinama smatra se procenat vakcinisanja u ukupnoj populaciji od 85 do, idealno 95 posto.
“Do prije desetak godina, kod nas je i bio takav procenat. Nažalost, onda se pojavom antivakcinalne kampanje, antivakcinalnih lobija, internetske kampanje…, procenat vakcinacije postepeno smanjivao. U tome je prošle godine, zbog objektivnih okolnosti, ‘pripomogla’ i pandemija koronavirusa”, kaže dr. Smlatić-Muhadžić.
Ipak, prema njenim riječima, u Domu zdravlja Kumrovec u posljednje vrijeme ipak primjećuju određeni porast intersiranja roditelja za vakcinacijom djece.
Autizam nema veze s vakcinama
Upozorava da svaka nevakcinisana osoba u bilo kojoj dobi života može oboliti od bolesti protiv kojih se daju vakcine.
“Tih oboljenja već decenijama nema na ovim prostorima, jer BiH spada u red razvijenih zemalja koje imaju dobar program imunizacije. Samo ako se ljudi pridržavaju, nećemo imati zaraza”, kaže dr. Smlatić-Muhadžić, dodajući da se u Kantonu Sarajevo vakcinacija redovno odvija i da nije prekinuta unatoč pandemiji.
Dr. Smlatić-Muhadžić objašnjava da se procenat vakcinacije posebno računa za svaku vakcinu. Navodi tako da je za BCŽ procenat skoro 100 posto, obzirom da se ta injekcija bebama daje u bolnici odmah po rođenju, u drugom danu života.
“Najniži postotak vakcinacije globalno, jeste MMR vakcinom protiv krzamaka, rubeole i zaušnjaka, zahvaljujući antivakcinalnoj kampanji. Međutim, neutemeljeno je i netačno tu vakcinu povezivati s pojavom autizma kod djece. Rađene su studije Svjetske zdravstvene organizacije na velikom uzorku, gdje je dokazano da se autizam ne može povezati ni sa ovom, ni sa bilo kojom drugom vakcinom. To je oboljenje koje je postojalo i prije pronalaska vakcina”, objašnjava dr. Smlatić-Muhadžić, pozivajući roditelje da vakcinišu djecu.
Izvor: klix.ba