Da li trudnoća može uticati na moj vid?
Da, i to se događa s čak 15 posto svih trudnica. Tokom trudnoće, hormonalne promjene, promjene metabolizma, zadržavanje tekućine i cirkulaciju mogu utjecati na Vaše oči i vid. Na primjer, zadržavanje vode može malo povećati debljinu i zakrivljenost rožnice. To je mala promjena, ali bi mogla uticati na Vaš vid. To je također jedan od razlog zbog kojeg laserska hirurgija oka ne preporučuje tokom trudnoće i zašto nije dobro vrijeme za promjenu naočara ili kontaktnih sočiva, ali zahtjeva pregled specijaliste oftalmologa.
KAKVE JOŠ PROMJENE NA OČIMA MOŽE UZROKOVATI TRUDNOĆA?
-Suhoću i iritaciju očiju
-Promjene dioptrije;
-Nakupljanje tekućine u centru jasnog vida;
-Pogoršanje postojeće očne bolesti;
-Suhoća i iritacija
Vaše oči mogu biti suhe i jako nadražene tokom trudnoće (i sve dok dojite). To, zajedno sa promjenama u obliku i debljini rožnice, može otežati nošenje kontaktnih leća ili naočara.
-Vidne promjene zbog migrene
Također možete primijetiti trepereće svjetlo ili slijepe mrlje. Jedan od mogućih uzroka je stanje koje se naziva migrena sa aurom, koju neke žene prvi put tokom trudnoće doživljavaju. U tom stanju, bolnoj glavobolji (obično na jednoj strani glave) prethodi aura. To može uključivati vizualne poremećaje, kao što su svijetle bljeskovi svjetla, cik-cak linije, slijepe tačke ili čak privremeni gubitak vida. Moguće je imati simptome aure bez glavobolje.
-Centralna serozna chorioretinopatija
Kod jednog broja trudnica može se razviti centralna serozna chorioretinopatija. U tom stanju, tekućina se podiže ispod mrežnice. Ovo oboljenje je povezano sa stresom i obično se razvija u kasnoj trudnoći međutim opisani su i prvom ili drugom tromjesečju. Vidna oštrina se obično vraća u normalu ali ovo stanje treba pratiti posebno jer postoji mogućnost razvijanja hroničnog oblika. OCT aparat omogućava nam da jasno vidimo centralnu serozonu chorioretinopatiju.
-Promjene postojećih bolesti oka
Trudnoća također može poboljšati ili pogoršati postojeće bolesti očiju. Na primjer, ako imate dijabetes tipa 1 ili tipa 2, ovo stanje se često pogoršava tokom trudnoće. Obavite pregled kod oftalmologa prije nego što ostanete trudne i ponovno u ranoj trudnoći da bi se evidentirale promjene na očnom dnu. OCT angiografija je jedina metoda koja će nam pomoći da vidimo promjene čak i prije nego što se jave prvi simptomi. Ukoliko imate dijabetes tipa 1 ili tipa 2 tokom trudnoće morate češće na preglede.
Glaukom, s druge strane bolest poznata kao tihi ubica, ponekad se “poboljšava” tokom trudnoće, tako da vaš oftalmolog može smanjiti dozu vašeg lijeka – i smanjiti izloženost bebe.
-Kako mogu dobiti olakšanje za suhe oči tokom trudnoće?
Pitajte svog oftalmologa o sigurnim lijekovima za suhe oči. Neki su lijekovi dozvoljeni dok drugi sadrže aktivne sastojke koji možda nisu potpuno sigurni tokom trudnoće.
Ako imate kontaktna sočiva, pokušajte ih nositi za kraće vrijeme. Ako to ne pomogne, pređite na naočale dok ne dobijete bebu.
Izvor: plavapoliklinika.ba