Podrigivanje je važan dio hranjenja bebe. Dok sisa beba se prilično naguta vazduha što može da joj stvori neprijatnost izazvanu nadutošću.
Kako taj vazduh ne bi smetao bebi ona obavezno nakon sisanja treba da podrigne. Nakon i u toku svakog hranjenja bebi je potrebno istisnuti nepotrebno nakupljeni vazduh.
Koji položaj je najbolji za podrigivanje?
Postoje tri načina na koji bi beba mogla da podrigne, a na vama i vašoj bebi je da izaberete najbolji, odnosno onaj koji će pomoći u podrigivanju. U slučaju kada jedan ne pomogne – pokušajte sa promenom položaja dok ne uspete da pomognete bebi da podrigne nakon jela.
Važno je da imate strpljenja jer ovo može nekad trajati malo duže, a nekad je potrebno samo da podignete bebu. Važno je da osluškujete bebu i njene potrebe, pa tako i kada je u pitanju podrigivanje.
Kada podrignu bebama će biti lakše i da leže, neće biti nervozne i lakše će zaspati. Pogledajte na koje načine joj možete u podrigivanju pomoći i koji su to položaji za podrigivanje:
Na ramenu
Podrigivanje na ramenu daje najbolje rezultate kod večine beba. Beba treba da stoji naslonjena na vaše rame. S jednom rukom ćete je podupirati pod guzu, dok ćete je drugom tapkati po leđima ili kružnim pokretima “masirati” u ovom predjelu. Na rame stavite pamučnu pelenu kako bi zaštitili odjeću od bljuckanja.
Uspravljeno u sjedećem položaju
Prilikom ovog zahvata pridržavajte bebin vrat rukom, a nju stavite da vam sjedi u krilu. Rukom pridržavajte bebin grudni koš držeći je ispod pazuha. Glava treba da joj je blago nagnuta ka naprijed. Potapšite je ili protrljajte po leđima vodeći računa da joj glava ne padne unazad.
Licem na dole
Okrenite bebu licem ka dole i stavite je da vam leži u krilu. Često novorođenčad najlakše podrignu na ovaj način, ali naravno – ne postoje pravila.
Izvor:bebac.com