Drage naše mame, da li ste znali šta to sve bebe znaju u prvim mjesecima svog života?
U nastavku pročitajte par zanimljivih činjenica 🙂
Bebe mogu disati i gutati u isto vrijeme. Da da dobro ste pročitale, međutim ovu mogućnost one gube već u 7. mjesecu svog života.
Istraživanja su pokazala da se naše bebice rađaju sa jako sofisticiranim sluhom. Odakle zvuk dolazi, bebica može utvrditi već 10 minuta nakon rođenja.
Od ukupne težine cijelog tijela, glava vašeg mališana zauzima čak 25 %.
Naše bebice odmah nakon rođenja mogu prepoznati majčin i glas i miris.
Bebe se rode sa određenom težinom, međutim one tu težinu tokom 6. mjeseci svog života uduplaju, dok do prve godine života težina vašeg djeteta se utrostruči. Također, nakon prve godine života i veličina bebinog mozga će se udvostručiti. Dio mozga odgovoran za pamćenje, hipokampus, već je 40 % razvijen kod novorođenčadi, a biće u potpunosti razvijen kada beba napuni 18 mjeseci.
Iako bebe do određene godine života ne mogu govoriti one nam mogu i fizički pokazati šta žele u određenom trenutku.
Da bismo što više pomogli u razvoju mentalni sposobnosti našeg djeteta naučnici nam savjetuju da već od prvog dana razgovaramo sa našom bebicom što je više moguće.
Iako niko ne zna o čemu bebe sanjaju, vjeruje se da su njihovi snovi strogo vizuelni jer još uvijek nemaju kapacitet za jezik. Ako se beba naglo trgne iz sna i počne da plače ili vrišti, ona vjerovatno ima noćni teror (noćni strah) koji nije isto kao loš san. Noćni strahovi se ponekad događaju kada beba prelazi iz jedne u drugu fazu sna. Niko nije siguran kako i zašto se ovo dešava, ali najbitnije je da se beba nakon nekoliko minuta smiri, te da do jutra već zaboravi na sve.
Rutinu hranjenja beba može steći već nakon mjesec dana života, tako da nemojte se iznenaditi ukoliko zaplače u isto vrijeme kao i predhodnih dana, to nam je znak da je vrijeme za hranu.
Bebe se rode sa sposobnošću da plivaju i da prirodno zadrže dah. Međutim, vrlo brzo izgube taj instikt.