Ova forma anestezije omogućava isključivanja/suzbijanje boli tokom poroda. Skoro trećina trudnica na svijetu se odlučuje na istu. Kako funkcioniše PDA i koji su rizici?
Ovako funkcioniše epiduralna anestezija (PDA)
Prije poroda anesteziolog ubrizgava lijek (lokalnu anesteziju) u epiduralni prostor, prostor u donjem dijelu leđa između vanjskih zaštitnih ovoja kičmene moždine. Ubod se daje u pravilu između trećeg i četvrtog slabinskog kralješka i time se ne može povrijediti kičmena moždina jer ista završava iznad mjesta uboda. Ispod kičmene moždine se nalaze živčane niti za donji dio stomaka i noge. Te živčane niti se umrtvljuju tj. bol iz donjeg dijela stomaka se na ovom mjestu blokira i ne može da dopre u mozak.
Nakon uboda igle ubacuje se kateter kroz koji se po potrebi može ubrizgati još anestezije. Na taj način je moguće individualno dozirati i prilagoditi dozu pacijentu. Ovaj postupak obavlja isključivo anesteziolog.
Moguće nuspojave epiduralne anestezije…
… Postoje nažalost i zbog toga tokom ubrizgavanja uvijek mora biti prisutan doktor ali ekzaktnim doziranjem lokalne anestezije mogu se izbjeći negativne posljedice.
Pojava pada krvnog pritiska zbog širenja krvnih sudova usljed epiduralne anstezije, koja se manifestuje vrtoglavicom, je jedna od mogućih posljedica. Ovo se sprječava infuzijom i stalnim nadgledanjem pritiska.
Ako se muskulatura maternice previše opusti, onda i kontrakcije mogu biti preslabe. U ovakvim slučajevima, doktori koriste sredstva za poticanje kontrakcija (oksitocin).
Ako je doziranje epiduralne prejako i osjećaj kontrakcija skroz potisnut, onda postoji opasnost da je tiskanje nemoguće i da se u ovakvim slučajevima mora korsititi vakum.
Prednosti epiduralne
Kod tačnog doziranja ostaje i osjećaj za kontrolisanje tiskanja.
Ako je potreban vakum, onda se bez gubljenja vremena može upotrijebiti jer je majka već lokalno omamljena.
Epiduralnom izbjegavate pritisak u glavi i gornjem dijelu stomaka koji nastaje usljed tiskanja.
U većini slučajeva se smanjuje opterećenje bebe tokom poroda jer nije poznat do sada niti jedan negativan uticaj na bebu.
Svjestan osjećaj poroda utiče pozitivno i kasnije na dojenje.