Rast i razvoj zuba kao i cijelog organizma djeteta područje je interesa dječijih stomatologa. Znanja iz ove oblasti su od izuzetno velikog značaja jer tako možemo lakše pratiti dijete tokom razvoja, te brže uvidjeti odstupanja od normale koja upućuju na promjenu stanja.
Proces rasta i razvoja zuba, kako u mliječnoj, tako u stalnoj denticiji, podložan je djelovanju čitavog niza genetskih, sistemskih i lokalnih faktora koja mogu dovesti do pojave nepravilnosti. Ovakve pojave dijagnosticiraju se ranim, te redovnim stomatološkim kontrolama i pregledima, koji se preporučuju već u dobi od godine dana.
Struka smatra da prvi susret djeteta sa stomatologom treba proći ležerno, a roditelji trebaju dobiti potrebne informacije koje će im pomoći u održavanju usne šupljine djeteta. Stoga, velika greška koja razvija traumu i strah od stomatologa je čekanje pojave boli ili odlaganje upoznavanja sa stomatologom ukoliko ne postoji potreba za stomatološkom intervencijom.
BRIGA O MLIJEČNIM ZUBIMA
Mliječni zubi počinju nicati oko šestog mjeseca djetetova života, a do treće godine bi u usnoj šupljini djeteta trebalo biti prisutno 20 mliječnih zuba. Roditelji trebaju imati na umu da je zdravlje mliječnih zuba od izuzetne važnosti, jer dobro očuvani mliječni zubi su temelj izrastanja i zdravlja stalnih zuba. U slučaju gubitka mliječnih zuba, dolazi do poremećaja rasta i mjesta izrastanja stalnih zuba, što dovodi između ostalog i do pojave ortodontske anomalije koja zahtijeva liječenje.
Mliječni zubi se u suštini saniraju kao i stalni. Ukoliko se na preventivnom pregledu uoče karijesne lezije, iste je potrebno sanirati što prije kako ne bi oštetile zubni živac i dovele do pojave boli koja kod djece izaziva stres i strah. Mliječni zubi, mogu se popravljati uz primjenu lokalne anestezije, baš kao kod odraslih osoba, a takav pristup pomoći se djetetu da razvije povjerenje u ordinirajućeg doktora i strpljivo surađuje tokom cijelog postupka.
Kako bi zadobili povjerenje najmlađih pacijenata, te im olakšali sami postupak, u našoj stomatološkoj ordinaciji koristimo posebne dječije plombe u boji. Ovakvim načinom rada, dijete birajući boju plombe učestvuje u cijelom postupku, te im dajemo dodatnu motivaciju i otklanjamo strah.
Ukoliko zbog nepravovremenih posjeta stomatologu, dođe do pojave boli, tako destruirani mliječni zubi također zahtijevaju određeni tretman. Iako ovi postupci trebaju duže vrijeme i drugačije materijale za rad, veoma je važno napomenuti da se i dalje u većini slučajeva mogu spasiti i na taj način osigurati pravilno nicanje stalnih zuba.
U dječijoj stomatologiji, se zapravo koriste slična stredstva i načini rada kao u stomatologiji odraslih pacijenata te ne treba živjeti u zabludi da mliječni zubi ne zahtijevaju preglede, preventivne postupke, kao i određene tretmane popravke.
Vodeći se ovakvim mišljenjem, struka zaključuje da su zapravo zdravi i sanirani mliječni zubi, osnov djetetova zdravlja, a odsustvo boli i problema sa zubima pomoći se pravilnom psihološkom razvoju djeteta bez straha i stresa od posjete stomatologu.
Piše: Dr Lamia Bizović, stomatološka ordinacija Dr. Sandra Bizović