Kao posljedica prehlade moguće je i da djeca dobiju upalu srednjeg uha. Naime, česta je pojava da klice iz nosa dospiju u Eustahijevu cijev (cijev koja spaja ždrijelo sa srednjim uhom). Ukoliko se uzročnici bolesti nakupljaju u tom dijelu uha moguća je i pojava upale. Kod djece je ovo češća pojava jer je Eustahijeva cijev kod njih dosta kraća.
Obično se bolovi u ušima pojave iznenada, predveče ili u noći.
Preporuka je da djeca za jačanje imuniteta i vlaženje sluznice unose puno tečnosti. Korištenje sprejeva za nos se također propisuje ali u kraćem periodu. Ukoliko su česte upale kod djeteta , uzročnik mogu biti i povećani krajnici ili voda u unutrašnjem uhu. Pacijenti sa alergijama i oslabljenim imunitetom imaju veći rizik oboljevanja od upale srednjeg uha kao i djeca koja su izložena dimu cigareta i često imaju cuclu/ dudu u ustima.
Kako liječiti upalu srednjeg uha
Kada se radi o bakterijskoj upali, koja se može dodatno komplicirati ili ostaviti trajne posljedice, potrebno je upalu liječiti antibiotikom. Moramo napomenuti da postoje i mišljenja da antibiotik nije nužan. Uzročnici upale su iste one bakterije koje nalazimo u nosu, te će se time rukovoditi liječnik prilikom izbora antibiotika.
Drugi dio liječenja upale uha, koji je jednako tako važan, je ukapavanje kapljica u nos. Te kapljice imaju ulogu smanjiti oteklinu sluznice Eustahijeve tube i time omogućiti nesmetan izlaz sekreta koji sadržava bakterije iz srednjeg uha. Osim kapljica koje smanjuju otok sluznice, preporuka je i nekoliko puta dnevno ispirati sekret u nosiću fiziološkom otopinom, ukapavanjem nekoliko mililitara u svaku nosnicu. Nakon toga je potrebno usisavanje sekreta posebnom pumpicom koja spada u neophodnu opremu novorođenčeta i dojenčeta.
Konačno, treći dio terapije je onaj općeniti koji uključuje snižavanje temperature fizikalnim mjerama (tuširanje, mlaki oblozi) ili lijekovima, te ublažavanje boli.
Pravilna tehnika izvođenja toalete nosa ( ispiranje nosa ) nužna je da bi liječenje bilo uspješno. Kako to raditi?
U prve dvije godine života dijete ne može samo proizvesti tlak i koordinaciju kojom ispuhuje sekret iz nosića, ili jednostavno rečeno,ne zna samo ispuhati nos. Čišćenje sekreta iz nosića malog dojenčeta je povremeno potrebno i zdravom djetetu, no u slučaju i najlaganije prehlade, kada je nosić začepljen, te onemogućava normalno sisanje, to je itekako važna mjera kojom djetetu olakšavamo tegobe. Pravovremeno započinjanje i pravilno izvođenje toalete nosa može spriječiti komplikaciju upale u nosu i nastanak upale srednjeg uha.
Malom dojenčetu je dovoljna jedna osoba da sama obavi toaletu nosa, no za starije dojenče će već biti potrebne dvije osobe. Dijete je potrebno položiti na leđa, s glavicom koja lagano visi s ruba kreveta ili podloge za presvlačenje, na našoj ruci (mala dojenčad mogu ležati na ravnoj podlozi). U jednu nosnicu prvo ukapamo oko pola mililitra (pola kapaljke) fiziološke otopine kojom razrijedimo sekret u nosiću. Drugu nosnicu začepimo kažiprstom lijeve ruke, a zatim pumpicom u kojoj napravimo vakuum stiskanjem gumenog dijela, lagano uđemo u nosnicu i otpustimo stisak, te “usišemo” sekret iz nosića.
Postupak ponovimo i u drugoj nosnici, a ponavljamo ga toliko puta dok se gotovo sav sekret ne odstrani. Tek nakon takva čišćenja se stavljaju aktivne kapljice (koje se mogu nabaviti u apoteci u slobodnoj prodaji). Pri njihovu ukapavanju glavicu lagano naginjemo na onu stranu u koju nosnicu kapamo, da bismo omogućili otjecanje tekućine prema uhu. Ukapavanje kapljica u uho prilikom upale srednjeg uha nema svrhe. One se primjenjuju ako se radi samo o upali vanjskog zvukovoda, što je kod sasvim male djece izuzetno rijetko.