Svjetski dan autizma Svjetski dan svjesnosti o autizmu obilježava se 2. aprila čime Glavna skupština UN-a želi skrenuti pažnju javnosti širom svijeta na sve veći problem ovoga složenog poremećaja koji se kod pojedinaca najčešće razvije u prve tri godine života i uglavnom traje do kraja života. Dan svjesnosti o autizmu 2013. godine obilježavao se pod motom: „Autizam treba – sistemasko rješenje.“
Udruzenje Urdas i ove godine obilježava 2. april, Svjetski dan autizma. Glavni događaj biće upriličen danas u 12 sati ispred Importanne Shopping Centra, gdje će osim štanda sa promotivnim materijalom, biti organizirane kreativne radionice za djecu.
Pridružite nam se i svojim učešćem podržite djecu s autizmom! Kao udruženje koje više od tri godine pruža kvalitetno obrazovanje i podršku velikom broju djece s autizmom, EDUS – Edukacija za sve i ove godine fokusira svoje aktivnosti u oblasti edukacije javnosti na 2. april, Svjetski dan autizma.
U okviru ovogodišnjeg EDUS-ovog drugoaprilskog programa, kampanjom “Nama su izazov i inspiracija… A vama?” EDUS želi skrenuti pažnju na pasivnost našeg društva prema djeci s autizmom i njihovoj budućnosti, uprkos naglom i stalnom porastu učestalosti poremećaja. Iako djece s autizmom svaki dan ima sve više, čini se da je prepuštanje sudbini, izolacija i samopomoć ono što društvo i dalje nameće porodicama s tom djecom kao jedinu opciju, zanemarujući njihove mogućnosti i želje. Afirmirajući takve mogućnosti, EDUS je, u saradnji s Aparat teatrom i SARTR-om, organizirao predstavu “Zaljubljeni vuk” u kojoj su zajednički učestvovala djeca iz redovne škole s djecom iz EDUS-ovog programa. Prikazivanje videospota i dokumentarnog filma u režiji Aleša Kurta (fotografija Dženat Dreković) o ovom projektu na više TV stanica i u Cinema Cityju, jedna je od glavnih aktivnosti obilježavanja Dana autizma.
U srijedu, 2. aprila, ispred BBI centra održat će se ulična akcija u okviru koje će EDUS dijeliti plave balone i promovirati novu brošuru “Deset stvari koje majka djeteta s autizmom želi svima da poruči”, a koja za cilj ima umanjivanje stigme i informiranje stanovništva o autizmu. Nakon ponovnog izvođenja predstave, uz pomoć organizacije POMOZI, u SARTR-u će biti zabava za djecu i roditelje iz EDUS-ovog programa. U foajeu teatra je već postavljena izložba Harryja Lindsaya, EDUS-ovog učenika s autizmom. EDUS će, također, učestvovati na konferenciji “Dječija i adolescentna psihijatrija i psihologija”, koja će se 5. aprila održati u ANUBIH-u.
Ono što će, vjerovatno, biti najuočljivije 2. aprila je večernja akcija, kada će brojna prepoznatljiva mjesta u Sarajevu biti osvjetljena plavom svjetlošću u okviru EDUS-ovog priključivanja Sarajeva svjetskoj akciji “Light it up Blue”, kojom se simbolično pruža podrška osobama s autizmom. Vodeća svjetska organizacija koja se bavi proučavanjem autizma i zagovaranjem prava osoba s autizmom je Autism Speaks, koju su 2005. osnovali Suzanne i Bob Wright, inače baka i djed unuka s autizmom. Jedna od mnogih akcija koju je ova organizacija pokrenula, a koja je sada poprimila svjetske razmjere je “Light it up blue”, kojom se 2. aprila pruža simbolična podrška i skreće pažnja javnosti, te ukazuje na svjesnost o potrebama osoba s autizmom time što se prepoznatljivi objekti, kao i ulice i domovi u gradovima širom svijeta osvjetljavaju plavom svjetlošću, nosi se plava odjeća, šalovi, vrpce, itd.
Od prošle godine i Sarajevo je među gradovima koji su se priključili ovoj akciji- uz pomoć Narodnog pozorišta koje je na taj dan, u večernjim satima, bilo osvjetljeno plavom svjetlošću. Ove godine EDUS se sprema, uz asistenciju Gradske uprave, Akademije likovnih umjetnosti i “Proevent-a“, da na Svjetski dan autizma plavim svjetlom osvijetli, osim Narodnog pozorišta i druga prepoznatljiva sarajevska obilježja: Vijećnicu, Zemaljski i Historijski muzej, Akademiju likovnih umjetnosti, Umjetničku galeriju BiH, Poštu, Dom Armije i Vječnu vatru. Poivamo i vas da podržite i priključite se ovoj akciji tako što ćete i sami osvijetliti svoje sobe, stanove, kuće i ulaze plavom svjetlošću, nositi tog dana nešto plavo, koristiti simbole autizma na odjeći, autima i društvenim mrežama ili pratiti program obilježavanja ovog, za mnoge porodice, važnog datuma.
10 stvari koje dijete sa autizmom hoće da znaš:
1. Ja nisam autistično, već dijete sa autizmom; autizam nije sva suština moga bića.
2. Imam problema sa komunikacijom i razumijevanjem svijeta oko sebe.
3. Informacije koje dobivam putem čula, prolazeći kroz moj mozak stvaraju drugi osjećaj svijeta od onog kojeg ti imaš.
4. Samo u rijetkim slučajevima djeca kao ja imaju neobične i izuzetne sposobnosti.
5. Govorim ili vrlo malo ili mnogo (ali onda moj govor vise liči na reprizu nečeg sa radija ili TV-a).
6. Ja ne razumijem elemente izražavanja kao što su metafore, prenesena značenja i sl., ali zato ne znam ni da lažem.
7. Ako vidiš da se bacam i otimam, to je zato sto me poticaji iz vanjskog svijeta razdražuju, ne zato što sam neodgojen/a.
8. Za moje ponašanje kriv je autizam, a ne moji roditelji; ne osudjuj ih već pokaži razumijevanje i ako mozeš pomozi.
9. Iako tako ne izgleda, ja volim druženje, samo interes pokazujem na drugi način.
10. I ti mozeš imati dijete, brata ili sestru kao što sam ja.