Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad djecom obilježava se 18. novembra i tom prilikom generalna sekretarka Vijeća Evrope Marija Pejčinović Burić pozvala je na veću zaštitu djece i njihovih prava.
Navela je da sve više ljudi snima selfije i to veoma često sa djecom i tinejdžerima. Nažalost, postoji i mračna strana tog trenda, a to je širenje vlastitih slika i videozapisa seksualne prirode.
Prema Europolu, većinu slika zlostavljanja djece koje danas kruže internetom, prvo su stvorila djeca, čak ni ne pomišljajući da bi te slike mogle jednog dana izmaći njihovoj kontroli. I čini se da se toj opasnosti ne nazire kraj.
Generalna sekretarka Vijeća Evrope je mišljenja da djeca slabo poznaju rizike kojima se izlažu.
- Jednom kad se slike i videozapisi izbrišu, teško ih je u potpunosti ukloniti s interneta. Djeca lako mogu pasti u zamku internetskih dječjih prijestupnika koji traže svoje žrtve da postave više slika ili videozapisa – izjavila je Marija Pejčinović Burić.
Pandemija i ograničavanje kretanja i druženja povećavaju rizik jer djeca imaju tendenciju da se igraju i razgovaraju na mreži više nego prije. To dječijim seksualnim prijestupnicima na mreži daje više mogućnosti za krađu identiteta e-poštom ili neželjene kontakte na društvenim mrežama. Uz to, ograničenja putovanja uzrokovala su puno seksualnog zlostavljanja djece na internetu. Ova problematika je složena i osjetljiva.
Bez sumnje, prisiljavanje djece da kreiraju takve seksualne slike ili videozapise treba biti kažnjivo, smatra Pejčinović Burić.
Međutim to ne bi trebao biti slučaj kada je riječ o djeci i tinejdžerima koji svoje slike šire u privatne svrhe. Umjesto toga, trebali bi dobiti pomoć od strane stručnjaka, posebno jer se u mnogim slučajevima mogu smatrati žrtvama manipulacije ili prisile. Pri tome bi se u ovu problematiku trebale uključiti i specijalizirane državne službe i nevladine organizacije.
- Opasnost je stvarna i treba je riješiti. Odbor stranaka Konvencije Vijeća Evrope o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja radi na sveobuhvatnim preporukama za rješavanje složenih izazova kao što su seksualne slike i ili videozapisi koje su djeca sama napravila – izjavila je generalna sekretarka Vijeća Evrope.
Ova istraživanja se temelje na podacima na razini cijele Evrope, uz pomoć nevladinih organizacija i djece koja su pružila potrebne informacije.
Izvor: hayat.ba