Riječ je o skupu simptoma najčešće uzrokovanih virusnom infekcijom sluznice u području glasnih žica i dušnika. Kao posljedica upale, nastaje otok sluznice i suženje disajnog puta. Javlja se promuklost, a prolaskom vazduha kroz suženi dio izazivaju se vibracije okolnih struktura koje se čuju kao grubo “struganje” u grlu prilikom disanja, kašljanja ili plakanja.
Zvuk nalikuje zvucima koje proizvodi foka ili lavežu psa. Kod blagog otoka zvuk se čuje samo kada vazduh brzo prolazi kroz disajni put (kašalj, plač) dok se kod jakog suženja može čuti i kod sasvim mirnog disanja.
Takva su djeca obično nemirna i uplašena zbog nedostatka vazduha. Kod neke djece postoji sklonost ka grlobolji, pa se kod njih takve epizode češće ponavljaju. Većina slučajeva je blaga i brzo reaguje na liječenje. No, treba upozoriti da postoje i druge, po život opasne upale u području gornjih disajnih puteva koje u početku mogu imati iste znake kao i virusni laringitis.
Subglotični laringitis je bolest djece u uzrastu od 3 mjeseca do 6 godina života i tipično se javlja noću. Češći je kod dječaka nego kod djevojčica. Najčešće se javlja u jesen (početak sezone grijanja i velikih temperaturnih razlika) i u proljeće.
Nakon što je dijete mirno zaspalo, budi se uplašeno, promuklo kašlje kao pas i lovi vazduh. Strah se javlja i kod roditelja, čime se još više podstiče preplašenost djeteta. Time se, s jedne strane, pojačava otok sluznice, a s druge strane povećava potreba za vazduhom. Najčešće dijete nema temperaturu ili je tjelesna temperatura blago povišena.
Šta činiti?
Ostanite smireni, vaša mirnoća će pomoći vašem djetetu. Vaš strah će dodatno uznemiriti dijete i pogoršati njegovo opšte stanje.
1. Govorite djetetu lagano i smireno, smirite se i vi.
2. Postavite ga u udoban položaj, s povišenim gornjim dijelom tijela (neka dijete sijedi u krilu ili ga podignite na visoki jastuk).
3. Odnesite dijete na 20–30 minuta u prostoriju koju ste ovlažili tako da je sve zamagljeno (kupatilo u kojem ste pustili vrući tuš, kuhinja u kojoj vri voda ili kamilica ili u spavaćoj sobi stavite čaj od kamilice koji vri na radijator) i zatvorite vrata. Ako u sobi imate ovlaživač vazduha, uključite ga.
4. Obucite dijete i iznesite ga na svjež vazduh 30–60 minuta.
5. Dajte djetetu da pije prohladne napitke.
6. Razapnite iznad krevetića vlažnu tkaninu, povisite uzglavlje. Ako posjedujete ovlaživač, postavite ga ispod tkanine.
7. Ako je nos neprohodan, očistite ga fiziološkim rastvorom i ukapajte kapi za nos.
8. Ako dijete ima visoku temperaturu, dajte mu paracetamol.
9. Ako dijete nema temperaturu možete ga namazati mastima npr. Mucoplant od Dr.Theiss koji ima u sebi borove iglice i eukaliptus.
10. Ograničite fizičku aktivnost djeteta.
11. Osim lijekova za snižavanje temperature nemojte davati nikakve druge lijekove bez savjeta ljekara.
12. Ako imate kući inhalator, inhalirajte dijete čistom fiziološkom otopinom, a ako ne, stavite ga iznad ključalog čaja kamilice (pri ovome dobro pazite da zaštitite posudu sa kamilicom kako je dijete ili vi ne biste oborili).
Plač djeteta je dobar znak. Dijete koje plače može disati.
Napominjemo da grijanje (naročito centralno) nepovoljno djeluje na laringitis. Ako vam je dijete sklono laringitisu, obavezno gasite grijanje tj. zavrnite radijatore u sobi u kojoj ono spava (utoplite ga radije u toplim vrećama za spavanje, debljim pidžamama)
Kada treba neodložno zatražiti ljekarsku pomoć?
1. Kada je otežano disanje vidljivo u mirovanju.
2. Kada dijete “lovi” vazduh (podignuta brada, otvorena usta, raširene nozdrve, izraženo korišćenje mišića vrata, trupa i stomaka pri disanju).
3. Kada je jako nemirno i pokušava pronaći položaj u kojem bi mu bilo lakše disati.
4. Kada ne plače i odbija proizvesti bilo kakav zvuk.
5. Kada je dijete blijedo ili plavkaste boje kože.
6. Kada se žali na jak bol u grlu (odbija progutati gutljaj tečnosti, bolno “cvili”).
7. Kada ne može držati glavu pognutu.
8. Kada ima temperaturu preko 38,5 °C.
9. Ako mu je puls ubrzan (više od 160 otkucaja u minuti).
10. Ako izgubi svijest.
11. Ako dijete izgleda vrlo bolesno bez obzira na stepen poteškoća sa disanjem.
12. Ako ste kao roditelj previše uplašeni.