Posteljica snabdijeva vaše dijete hranom, to je organ, koji je kao spužva pričvršćena na unutarnji zid materice. Na kraju trudnoće ona je teška otprilike 500 gr., široka otprilike 2-4 centimetra, i ima poprečni presjek od 20 cm. Sa bebom je spojena preko pupčane vrpce.
Najvažnije funkcije placente su:
Ona zadržava jednu vrstu luksuznog snabdijevanja za bebu: velika ponuda majčine krvi, iz koje beba sebi po potrebi uzima novi kisik i hranjive supstance.
Ona zadržava mnogo štetnih sastojaka i uzročnika bolesti i ne dozvoljava im da prođu do bebe, te preuzima nepotrebne sastojke od bebe.
Ona proizvodi hormone koji su potrebni za očuvanje trudnoće. Kratko nakon poroda posteljica se u normalnom slučaju sama odvaja od materice i biva izbačena zajedno sa ostatkom pupčane vrpce. Ovaj proces se uvijek pažljivo provjerava, da bi se osiguralo da nema ostataka posteljice.
U slučaju da placenta ne vrši svoje funkcije, beba više nije dovoljno snabdjevena potrebnim materijama i zaostaje u rastu i razvoju. Prvo se zaustavlja rast tijela, a glava i dalje raste normalno. To se dešava iz razloga što će beba prvo zadovoljiti svoje osnovne potrebe tj. potrebe glavnih organa: srca, mozga i bubrega. U 80% slučajeva se takva stanja mogu vidjeti kod preventivnih pregleda ultrazvukom.
Trudnice, kod kojih se ustanovi zastoj u rastu bebe, se upućuju specijalisti, koji će pokušati da nađe razloge. Sa doppler ultrazvukom je moguće pregledati tok krvi u majčinim krvnim sudovima, da bi se provjerilo, da li je placenta dovoljno opskrbljena krvlju, a samim tim i kisikom. Ili se mjere krvni sudovi u pupčanoj vrpci i tako provjerava, da li krvotok fetusa radi ispravno.
Kod većih smetnji posteljice da bi se izbjegao veći zastoj u razvoju, liječnici pokušavaju da poboljšaju protok krvi u placenti i tako povećavaju mogućnost primanja fetusa, npr. kroz striktno mirovanje, po mogućnosti na lijevoj strani, od strane trudnice. Jer je tad placenta najbolje opskrbljena.
Ponekad se može desiti, da je posteljica u materici locirana jako nisko, zbog čega se pred kraj trudnoće ili u toku poroda mogu javiti krvarenja, koja su opasna za majku i za dijete. Ako placenta leži tačno na ulazu u maternicu, onda se trudnica od 30 sedmice mora hospitalizirati. I porađa se carskim rezom.
Danas se položaj placente već prilično rano može vidjeti ultrazvukom.
Izvor: www.bhmama.org