Ukoliko svoje dijete ulovite u laži, to će Vas svakako rastužiti – što je sasvim prirodna reakcija. Možda ćete čak pomisliti da ova negativna gesta Vašeg djeteta zapravo govori o lošem odgoju za kojeg ste odgovorni također i Vi.
Međutim, trebate biti svjesni činjenice da je sasvim normalna pojava poneka laž izgovorena od djeteta u uzrastu od tri do šest godina (obdanište).Stoga, još uvijek nema mjesta za sumnju u iskrenost Vašeg djeteta. U ovoj fazi razvoja dijete uči načine korištenja jezika kao sredstva za istraživanje, kontrolu i odbijanje. Tako će Vaš mališan isprobati stečene jezičke vještine, između ostalog, testiranjem svog utjecaja kojeg riječima može napraviti na druge ljude. Jedan od ovih aspekata je i izmišljanje nečeg što nema veze sa istinom.
Vaš mališan će npr. prosuti sok i hladno tvrditi „Nisam ja!“. Jer dijete ovog uzrasta želi po svaku cijenu izbjeći sankcije. Stoga ga nemojte stalno i iznova gnjaviti prigovorima o tome da je slagao, već se radije skoncentrišite na rješenje problema: pružite mu papirni ubrus i recite: „Molim te, obriši taj prosuti sok.“ Na taj način ćete izbjeći prepirku oko toga, ko je prosuo sok, te njegovu pažnju usmjeriti na pitanje, kako ispraviti mali gaf koji je učinjen.
Kada Vaše dijete napravi nešto pogrešno i prizna svoju grešku, ovakvu iskrenost treba u svakom slučaju pohvaliti. To je važna taktika kojom se dijete ohrabruje na iskrenost.
A kako Vašem djetetu ove sitne laži ne bi prešle u naviku, potrebno je razgovarati s njim o tome, zašto su laži zapravo nepotrebne i pogrešne. Najbolje je da Vašem mališanu objasnite kako svaka laž može povrijediti onog drugog i u njemu izazvati ljutnju i bijes. S ovako malim djetetom, naravno, nećete nadugačko diskutovati o ovoj temi, ali ćete ga navikavati na povremene kratke razgovore o negativnim stranama laži. Svakako, najvažnija i najbolja metoda oduvijek je pružiti djetetu iskrenost koju toliko želite za sebe. Ne zaboravite da Vaš mališan često bježi u svijet mašte: „Danas sam vidio slonića, pravog slonića, zaista mama!“ Sve dok
Vaše dijete smišlja priče koje nikome ne mogu naštetiti, ne treba ih posmatrati kao laži. Naprotiv, u ovim situacijama treba podsticati njegovu maštu, tako što ćete npr upitati: „Stvarno, a kako je slonić izgledao?“ i sl.