„Zlato moje, pa ti imaš temperaturu!“ Skoro svako dijete već u prvoj godini života barem jedanput ima povišenu/visoku tjelesnu temperaturu. Na sreću, uglavnom se ne radi o ozbiljnom oboljenju. Bebe i mala dječica puno su sklonija temperaturi od odraslih osoba, jer je regulacija tjelesne temperature veoma složen organski proces, koji kod mališana još uvijek nije usavršen.
Već jaka žeđ, suviše topao prekrivač ili vreo ljetni dan bebu će prekomjerno zagrijati. Taj mali organizam još uvijek nije u stanju održati stabilnost tjelesne temperature u pomenutim ili sličnim uvjetima. Nasuprot tome, nerijetko se dešava da se tjelesna temperatura bebe/manjeg dijeteta, uprkos infekciji i upali, uopće ne povisi: Jer obrambeni sistem beba nije u cjelosti formiran, tako da „oružje“ zvano povišena temperatura ne može uvijek djelovati. Stoga je upravo u prvoj godini starosti neophodna konsultacija ljekara, u svakom slučaju dvojbe roditelja. Pri tome mislimo i na promjenu raspoloženja bebe, kao i nedovoljnu potrebu za tekućinom, upadljivo umorno i apatično (bezvoljno) stanje bebe.
Vrijeme za alarm?
Normalna tjelesna temperatura kod djece iznosi od 36,5 do 37,9 stepeni. Vrijednosti iznad 38 stepeni podrazumijevaju povišenu temperaturu, dok o povišenoj temperaturi kod djeteta ljekari govore pri 38.5 stepeni, odnosno o visokoj tek iznad 39 stepeni Celzijusa. Povišena i visoka temperatura je, sama po sebi, normalna i logična reakcija organizma: ona zapravo pokazuje spremnost obrambenog sistema na izvršenje njegovog zadatka u alarmantnim slučajevima, te ga podržava u savladavanju uzročnika bolesti i upalnih procesa. Zbog toga se povišena/visoka temperatura ne mora odmah i po svaku cijenu spuštati, iako ona preko 39 stepeni značajno opterećuje sićušni organizam. Ovisno o općem stanju djeteta, temperaturu treba spuštati lijekovima ili nekim drugim sredstvima (hladne obloge oko listova nožica djeteta).
SAVJET: izmjerite „baznu temperaturu“ Vašeg djeteta. Da bi prepoznali ozbiljnost situacije više puta dnevno ćete mjeriti temperaturu svog zdravog djeteta i saznati visinu njegove „bazne temperature“, koja može varirati u različitim situacijama fizičke aktivnosti, okolne (sobne) temperature i doba dana.
Povišena/visoka temperatura (i bolovi) kod djeteta – šta da dajem mojoj bebi?
Kao što smo već rekli, povišena/visoka temperatura logična je reakcija obrambenog sistema. Opasnost se krije u formi oboljenja, a ne u temperaturi samoj po sebi. Što je dijete mlađe i njegovo opće stanje lošije, to hitnije treba tražiti pomoć ljekara, kako bi razjasnili radi li se o virusnoj infekciji ili teškoj infekciji, koju treba neodložno medicinski tretirati. Ipak, temperatura kao logična obrambena reakcija može oslabiti ionako iscrpljeni organizam bolesnog djeteta: narušenost zdravog i okrjepljujućeg sna, nedovoljan unos hrane zbog gubitka apetita. Dobro je znati da je paracetamol lijek izbora kod povišene/visoke temperature, čak i kod naših najmlađih. I to već desetljećima: u formi čepića različite dozaže – najniža dozaža iznosi 75 mg i može se povećavati na svakih 3 kg tjelesne težine na 2 do 3 puta dnevno. Većina pedijatara propisuje ove praktične čepiće (75 mg) već kod prve vakcine, koja može imati nus pojave u vidu povišene temperature ili jače uznemirenosti djeteta.Starija djeca veće tjelesne težine trebaju jaču dozu paracetamola, u skladu sa svojom tjelesnom težinom. Preporuku o pravilnoj dozaži paracetamola potražite kod pedijatra ili apotekara. U svakom slučaju obavezno se pridržavajte i uputstva uz lijek. Kada mališan vaga pet kilograma možete mu, u slučaju povišene/visoke temperature i bolova, davati sirup sa sadržinom 200mg paracetamola – pri čemu je doza prikladna za ovu tjelesnu težinu 5 mililitara. Kod izbora preparata roditelji trebaju obavezno obratiti pozornost na to da određeni sastojci lijekova nisu prikladni za bebe i manju djecu: paracetamol sirup postoji i bez organskih rastvora kao što su propylenglycol ili glycerol! O ovom se možete informisati kod pedijatra ili apotekara. Od 6. mjeseca je za tretiranje groznice i bolova dozvoljen ibuprofen kao sastojak lijeka, sadržan u sirupu ili čepićima.
Na kojem mjestu i čime mjeriti temperaturu bebe?
Roditelji i djeca nepravedno izbjegavaju mjerenje temperature. Današnji savremeni toplomjeri sasvim su pojednostavili precizno mjerenje temperature. Tako ćete Vi i Vaš pedijatar dobiti važne informacije o težini bolesti Vašeg djeteta.Posebno praktičnim pokazali su se infracrveni toplomjeri-za ušno mjerenje temperature, koji za nekoliko sekundi izvrše mjerenje. Ovi toplomjeri registruju infracrveno zračenje iz ušnog bubnjića i okolnog tkiva, te pruža preciznu informaciju o visini temperature preko digitalnog prikaza.Pouzdana, ali kod većine djece ne baš omiljena metoda mjerenja je ona elektronskim toplomjerom; njime se kod manje djece temperatura mjeri rektalno, odnosno kod veće pod jezikom. Manje pouzdano i nedovoljno precizno je mjerenje temperature pod pazuhom. Kod rektalnog mjerenja temperature položite bebu na bok, pri čemu će njegov stomačić biti prislonjen uz Vas. Jednom rukom obuhvatite obje nožice, nježno ih savijte, kako bi lakše postavili toplomjer (za još lakše i jednostavnije mjerenje temperature rektalnim putem navlažite toplomjer s par kapi vode ili ga premažite tankim slojem vazelina). Za precizno mjerenje temperature dovoljno je u rektus bebe postaviti jedan centimetar vrha toplomjera. Živin (stakleni) toplomjer sve više izlazi iz upotrebe, zbog opasnosti od lomljenja i isticanja granula žive. Duda-toplomjer već po nazivu zvuči primamljivo. Ali, neka djeca ne vole dudu, što bi predstavljalo problem kod mjerenja tjelesne temperature. Osim toga, mjerenje ovim toplomjerom podrazumijeva zatvorena usta bebe i to nekoliko minuta. I konačno, duda-toplomjeri nisu pogodni za besprijekorno čišćenje, pa je i njihova higijena upitna.Ne baš sasvim pouzdana, ali u ponudi tržišta nalazi se i termosenzitivna traka , koja prvenstveno služi za prvu (grubu) procjenu evtl. povišene tjelesne temperature. Termosenzitivna traka postavlja se na čelo.