Sunce nas ljeti mami jako toplim ili čak vrućim danima. Vaše dijete, a i vi sigurno se već radujete godišnjem odmoru.
I upravo ste stigli na odredište, a vašem djetetu se javljaju tipični simptomi prehlade kao što su groznica, kašalj, glavobolja i grlobolja. Vjerovatno je riječ o nekoj ljetnoj gripi ili prehladi.
Ljetna gripa često nije prava gripa, uzrokovana virusom gripe, već obična ljetna prehlada. Vaše dijete se sigurno inficiralo kapljičnom infekcijom, odnosno, kroz kašalj, kihanje ili putem kontakta sa zaraženim osobama i predmetima.
Kod odmora u stranim zemljama, rizik od infekcije je povećan, jer postoje virusi, koje imunološki sistem vašeg djeteta ne poznaje. Nakon otprilike sedan dana, ljetna gripa se obično izliječi.
7 pravila kako bi ste spriječili prehladu odnosno ljetnu gripu sa temperaturom
1. Izbjegavati korištenje klima uređaja
Kod visokih vanjskih temperatura, radujemo se rashlađenim prostorima. Na godišnjem odmoru, klima uređaji nisu nikakva rijetkost u avionima, hotelima, restoranima ili shopping centrima. Prevelika temperaturna razlika između vanjske i unutrašnje je veliki izazov za imunološki sistem vaših mališana.
Preporuka: Pokušajte izbjegavati prostore gdje su klime podešene na visoko hlađenje. Idealna tempratura je oko 20°C i ne bi trebala biti niža za 5 stepeni od vanjske. Stoga spakujte tanji pulover ili jaknicu kako biste je mogli obući vašem mališanu.
2. Uživajte u suncu umjereno
Na plaži treba voditi računa da djeca nisu previše izložena prekomjernoj vruċini i intenzivnim sunčevim zrakama, jer time slabi otpornost vašeg djeteta i podložnije je prehladama.
Preporuka: Vodite računa da se vaše dijete u podnevnim vruċinama nalazi u hladu. Time ne sprječavate samo prehladu već i opekline od sunca.
3. Ne zaboraviti posušiti vaše dijete
Kod vruċina je osvježenje u bazenu ili moru veoma primamljivo. Iako su temperature visoke, voda je obično dosta svježija. Tjelesna temperatura vašeg djeteta, ukoliko se predugo zadržava u vodi, se može sniziti i tijelo može postati podložno virusima.
Preporuka: Čim vaše dijete izađe iz vode, trebate ga dobro posušiti i presvući mu novi kupaći kostim. Nemojte dozvoliti da se mokri kupaći kostimi suše na tijelu vašeg djeteta i vodite računa da zadržavanja u svježijoj vodi ne budu preduga.
4. Mijenjati odjeću nakon znojenja
Kod visokih tempratura često zna doći do znojenja i odjeća postaje vlažna. Iako je znojenje zdravo i reguliše tjelesnu temperaturu, vlažna odjeća može dovesti do previsokog hlađenja tijela.
Preporuka: Vlažnu odjeću vašeg djeteta trebate odmah zamijeniti suhom. Poželjno je ako ste negdje vani, ponijeti ekstra majicu za presvući.
5. Obavezno ruke prati
Virusi prehlade se u veċini slučajeva prvo smjeste na koži, kao npr. prilikom rukovanja, dodirivanja šteka ili prilikom igranja sa drugom djecom. Ako vaše dijete nakon toga dodirne lice, virusi brzo putem sluznice završe u nosu i u ustima. Zato vodite računa da vaše dijete redovito pere ruke.
Preporuka: Vlažne maramice ili manja sredstva za dezinfekciju su praktična za usput i mogu koristiti kod čišćenja ruku.
6. Unositi dovoljno tečnosti
Prilikom znojenja tijelo gubi više tečnosti nego inače. Kako biste to nadoknadili,, trebate voditi računa da vaše dijete pije puno tečnosti.
Preporuka: Pogotovo kada ste na putu sa vašim djetetom, trebate sa sobom nositi nešto za piće. Voda i neslađeni čajevi najbolje odgovaraju.
7. Dobro opremljena putna apoteka
Ako se vaše dijete zarazilo uprkos mjerama zaštite, dobro opremljena putna apoteka je veoma važna kako bi pomogli djetetu. Putna apoteka treba biti uvijek uz vas kada putuje sa djecom. Analgetici i antipiretici namjenjeni za djecu su svakako sastavi dio nje. Često se zna desiti da kada ste na godišnjem odmoru nemate apoteku u blizini.
Preporuka: Prije svakog godišnjeg odmora prekontrolišite sadržaj apoteke. Pri tome vodite računa o roku trajanja lijekova.
Sadržaj putne apoteke:
• Antialergijski sirup (alergije na određene biljke, trave ili polen, te ujede insekata)
• Dijareični lijek
• Toplomjer za mjerenje tjelesne temperature
• Čepić ili sirup protiv temperature
• Glicerin čepići za zatvor koji može biti uzrokovan novom hranom kad ste na putovanju
• Sirup protiv kašlja
• Zaštita od ujeda komaraca i krpelja
• Sredstva za smirivanje od uboda insekata
• Pastile za upaljeno grlo
• Sprej za začepljen nos
• Kapi za liječenje upale uha
• Pinceta za otklanjanje žaoke pčele ili ose
• Flaster za previjanje manjih rana
• Tablete ili žvakaće gume protiv mučnine i vrtoglavice
• Analgetici za djecu i mladež
• Vlažne maramice za dezinfekciju objekata i ruku