U drugom i trećem mjesecu života zbog nezrele crijevne flore djeca obično pate od grčeva. Ovo se pogoršava kod povećanog unosa mlijeka za koje nam je pokazatelj npr. dobijanje na težini više od 1000g mjesečno. Djeca koja doje halapljivo, gutaju pri tom dosta zraka. Nakon podoja , a nekad i tokom njega treba dijete podići da podrigne. Zrak koji ne izađe iz želuca na ovaj način mora proći kroz crijeva.
Nadimanje širi crijeva , izaziva bol i nemir djeteta. Espumisan kapi, odnosno simetikon smanjuje površinski napon i puca mjehuriće zraka u crijevu. Važno ga je davati redovno , da bi se preventivno djelovalo na grčeve. Osim toga podupiremo crijevnu floru, koja olakšava varenje hrane, a to su za ovu dob Waya ili Biogaja kapi. Ishrana dojilje je također važna. Pridržajite se preporučenih dijeta i možete piti čaj od komorača. Što se tiče broja podoja kod Vašeg djeteta vjerovatno ih je teško smanjiti , jer dijete ne doji samo zbog gladi, već i refleksno zbog bola i potrebe za utjehom.
Osim toga ako produžite intervale između dojenja, vjerovatno će halapljivost biti izraženija a posljedično i grčevi. Budite strpljivi, fiziološki grčevi obično prestaju nakon trećeg mjeseca. Ukoliko u porodici imate sklonost alergijama ili alergiju na mlijeko možete probati na 7 dana izbaciti mliječne proizvode iz svoje ishrane. Potražite i druge moguće razloge za nespavanje djeteta, npr suh i topao zrak u prostoriji, začepljen nos, mjesto spavanja vezano za geozone, blizina antena, utičnica, TV i sl. Vaš umor i stres također utiču na dijete. Relaksirajte se, nađite pomagače, vježbajte jogu i uživajte u svom djetetu.