Rituali jačaju familijarnu povezanost: aktivnosti koje se ponavljaju djeci nude sigurnost, daju strukturu i rasterećuju roditelje. Da li se pri tome radi o zajedničkom nedjeljnom doručku, rođendanskoj torti ili pjesmici za dobro jutro – svaka porodica ima svoje rituale koji su često vezani za vremenski tok kao npr. dnevni tok, sedmični ili godišnji, praznik, godišnji odmor ili rođendan.
Prije svega djeca profitiraju od striktnih pravila i predvidivosti. „Rituali su strukture reda u porodici prema kojima se svako može orijentisati. Oni pojednostavljuju svakodnevne tokove o kojima niko više ne diskutuje.“, pojašnjava Hans Bertram, profesor mikrosocijologije na Humboldt-Univerzitetu u Berlinu, Bertram je siguran:“Ponavljanjem djeca uče brže i brže postaju samostalna.“
Rituali koji automatski postaju dio svakodnevnice jačaju dodatno emocionalnu povezanost porodice, zato nije loše da svaka porodica pronađe svoj zajednički ritual. Stručnjaci savjetuju da se ciljano razmisli o stvaranju zajedničkog rituala koji će se u praksi održati. „Najprije treba pronaći redovni vremenski period koji svakom članu porodice odgovara. Kada se svi usaglase o istom, onda ga se trebaju i pridržavati“, navodi sociolog Bertram
Ali ni u kom slučaju se rituali ne smiju raditi na silu s ciljem ispunjavanja obaveze, naprotiv: samo ako sve članove porodice nešto pozitivno veže za iste, onda će ga i svi rado njegovati. Osim toga navike se mijenjanju i rastu pa se rituali moraju prilagođavati i na to, kao npr. na dob djece i njihove potrebe. Tako je npr. za malu djecu dovoljno maženje nedjeljom ujutro, dok sa velikom djecom okupljanje može da bude za vrijeme popodnevnog nedjeljnog ručka.