Kada ćete započeti s dohranom vaše bebe ovisi o tome dojite li ili ne te o potrebama vaše bebe. Smatra se da prije navršenog 4. mjeseca bebe ne trebaju čvrstu hranu te da se s uvođenjem dohrane započinje nakon 17. tjedna, ukoliko je beba na adaptiranom mlijeku, odnosno s navršenih 6. mjeseci, ukoliko je na majčinom mlijeku. U svakom slučaju, početak dohrane preporučuje se dogovoriti s pedijatrom koji može dati najbolju procjenu razvoja vaše bebe te preporuku za prvi bebin obrok.
Dohranu, odnosno čvrstu hranu valja uvoditi na način da postupno smanjujete količinu mlijeka, a povećate količinu čvrste tvari. Krajem prvog mjeseca uvođenja dohrane preporučuje se da beba konzumira približno 150 do 200 grama čvrste hrane kojom se nadomješta jedan mliječni obrok.
Prije voćne ili povrtne kašice?
Pored toga što mame razmišljaju o tome kada će započeti s dohranom, moraju odlučiti i s kojim namirnicama započeti te hoće li kao prvi zamjenski obrok biti doručak ili ručak, odnosno voćne ili povrtne kašice?
Iako je u našim krajevima dosta jaka tradicija da dohrana započinje voćem, dakle s malo jabučnog soka, odnosno ribanom jabukom, slovenski autori knjige Bebe vole papati – preporučju dohranu započeti s povrćem neutralna okusa, poput mrvke ili tikvice. A za to postoji i razlog.
Izbjeći navikavanje na slatko
– Svi mi imamo predispoziciju da volimo slatko. Zato, ako dohranu započnete sa slatkim i bebu naviknete na slatkasti okus voća, moguće je da će potom teže prihvatiti okus povrća. To je razlog što je naša preporuka prvi bebin obrok započeti s povrćem neutralna okusa, veli nam Iztok Jančar, jedan od autora ove obimne kuharice za dojenčad i malu djecu, ali i za cijelu obitelj.
Čvrstu hranu predlažu uvoditi u obroku za ručak, na sredini dana, na primjer tikvicu, posebno ako je ljetno vrijeme pa je tikvica mlada. Ako je još i domaće uzgojena, nije je potrebno guliti niti joj uklanjati sjemenke.
Povrće uvijek valja najprije davati jedno po jedno i s razmakom od oko 4, 5 dana, zbog eventualne alergijske reakcije, kao i da se dijete privikne na okus. Treba znati da se alergije mogu pojaviti odmah, ali i nakon nekoliko dana.
Recepti
U nastavku prenosimo nekoliko recepata za prve bebine obroke, o kojima više možete saznati i na Facebook stranici Bebe vole papati.
Zgnječene ili usitnjene tikvice
Ukoliko ste odlučili krenuti s povrćem, tj. tikvicom, za početno navikavanje dovoljno je komadiće tikvice (nekoliko žličica ili 5 d0 20 g) kuhati u vodi ili na pari 20 minuta, ocijediti ih, dobro zgnječiti vilicom ili usitniti štapnim mikserom, i ponuditi bebi za vrijeme ručka – 30 do 60 minuta prije mliječnog obroka.
Tikvice i krumpir
Nakon 5 dana tikvicama možete dodati krumpir. Vrhom punu žlicu na komadiće narezanih tikvica kuhajte zajedno s 3/4 punom žlicom narezanih komadića krumpira. Kuhano zgnječite ili usitnite (prema autorima, bez dodatka kuhane tekućine) te dodajte pola žličice ulja, najbolje repičinog ili maslinovog (može i suncokretovog).
(S vremenom količinu ulja polako povećavati na žličicu do žličicu i pol.)
Kod pripreme obroka predlaže se držati omjera namirnica. Omjeri koji se preporučaju za bebu – između povrća, priloga i mesa su 2 :1 : ½. (Za odrasle 2 : 1 : 1.)
Negdje mjesec dana od uvođenja čvrste hrane postupno nudite kašicu od povrća, krumpira i mesa. Neka to bude mlado, bijelo meso, pileća ili pureća prsa.
Mrkva, krumpir i piletina
Sastojci
1 šaka (oko 50 g) mrkve
pola šake krumpira
20 grama piletine (1 ravana žlica, za 10 g kuhane)
pola žličice maslinovog, repičinog, sojinog ili suncokretovog ulja
Priprema
Kuhajte oguljeni krumpir i mrkvu te komadiće pilećeg mesa na pari ili vodi. Zgnječite krumpir i mrkvu te dodajte nasjeckano meso ili sve zajedno usitnite u blenderu. U odgovarajuće rashlađenu kašicu umiješajte meso.
(Radi bolje apsorpcije željeza iz mesa preporučuje se dodati malo voćnog soka, tj. vitamina C.)
Nakon mjesec dana, ako sve ide u redu, možete početi uvoditi drugi obrok, koji može biti doručak ili večera. Za dopodnevnu užinu bebi ćemo ponuditi voćno-žitne kašice, a za večeru mliječno-žitne obroke.
Izvor: mamatajaja.hr