Novorođenčetu je neprestano potrebna Vaša pažnja i hranjenje, pa se u prva tri mjeseca roditelji jako teško odlučuju na putovanje. Mada, u tom periodu takođe nema prepreka za putovanje i uživanje s bebom. Najlakše je majkama koje doje. Od trećeg mjeseca pa nadalje možete sasvim opušteno na putovanje sa bebom jer više nisu tako osjetljive, kako se to nekim roditeljima čini, a bebe tada putovanja ne smatraju prekidom svakodnevnice i dnevnih rituala.
Uživajte u ovoj fazi jer čim dijete postane aktivnije i mobilnije, putovanja će postati puno veći izazov.
Opšti savjeti
- Dobro isplanirajte odmor – najbolje bi bilo dvije do tri sedmice unaprijed. Izaberite hotel koji je family/child friendly i koji ima sve što Vam je potrebno.
- Izaberite bliže destinacije jer kod dužih putovanja bebe postaju nervozne i nestrpljive. Putovanje automobilom ne bi trebalo trajati više od tri-četiri sata. Letovi su ugodniji jer tokom leta možete se stalno brinuti o Vašem djetetu.
- Kod putovanja u inostranstvo svako novorođenče treba svoj lični pasoš sa fotografijom
Sigurnosni i liječnički savjeti
- Ukoliko letite, tokom uzljetanja i slijetanja hranite (dojite) bebu, kako biste smanjili pritisak u ušima.
- Ponesite kremu za guzu, kesice za prljave pelene i dovoljno rezervnih pelena. Čepići protiv bolova i povišene temperature mogu zatrebati. Ne zaboravite i kapi protiv grčeva, čajeve, kapi za nos i gel za desni.
- Ne zaboravite šešire i kreme za sunce (zaštitni faktor preko 20) za Vaše bebe. Dojenčad mlađa od 6 mjeseci ne bi smjela da se izlažu nikako suncu, a djeca od 6 mjeseci do godinu smiju jako malo da budu na direktnom suncu, a posebno izbjegavati vrele sate između 13 i 15 sati.
- Kupite i štitnike za sunce za bočne prozore u vozilu, kako sunce i oči djece ne bi bile direktno izloženi suncu.
- Ukoliko putujete autom, beba treba da sjedi suprotno od pravca u kojem se auto kreće. Nikada ne fiksirajte sjedalicu na mjestu suvozača sa airbagom. Prije nego što krenete provjerite da li je sjedalica pravilno pričvršćena i pojas dobro svezan.
Hranjenje i udobnost
- Dojenje je najbolje i najjednostavnije za Vas i dijete, a ako ne dojite, ne zaboravite adaptirano mlijeko, termosicu sa prokuhanom vodom, posudice i ostalo.
- Za starije dijete ponesite dovoljno plastičnih kašikica i siperaka (najpraktičniji su plastični siperci).
- Ne zaboravite dekicu na koju možete spustiti dijete ili pokriti ga u slučaju da zaspe.
- Ukoliko beba spava u krevetiću, odmah prilikom rezervisanja zatražite krevetić za bebu ili ponesite svoj mobilni ukoliko je potrebno.
- Za djecu koja nemaju pelene, ne zaboravite tutu.
Zabava za bebe
Ponesite nekoliko omiljenih igračaka ali i par novih. Sve što sjaji, nije lomljivo, proizvodi zvuk ili se može staviti u usta, je idealno. Za stariju djecu je dobro rješenje portable dvd-player sa dovoljnim izborom crtića.