Tako se naziva oboljenje koje nastaje u trudnoći, pri porođaju, a najčešće poslije porođaja, usljed prodiranja klica u unutrašnje polne organe i krvotok, gdje se brzo razmnožavaju i truju čitav organizam.
Uzrok ovom oboljenju je uglavnom nečistoća oko porodilje. Prljave i zaražene ruke kojima se vrši pregled porodilje (gnojnice na rukama, ,,kukac“), neprokuhani instrumenti, vata, prljavo rublje, čaršavi i krpe pod porodiljom, kao i svi predmeti koji dolaze u dodir sa polnim organima žene, mogu da unesu zarazne klice i izazovu ovo oboljenje. Dokazano je da kupanje pred kraj trudnoće, kad se sjedi u posudi sa malo vode u kojoj se sprala sva prljavština t ijela, može da prouzrokuje posl ije porođaja babinju groznicu.
Isto tako opasna je za porodilju blizina bolesnika koji kašlju i kišu, a naročito bolesnika sa zaraznim oboljenjima (šarlah, crveni vjetar, angina), zatim razna oboljenja same žene, kao gnojni zubi, gripa, zapaljenje srednjeg uva, čirevi po tijelu itd. koji mogu da prouzrokuju trovanje krvi u babinjama. Zarazne klice mogu se unijeti i polnim snošajem, ako se vrši u posljednjim nedjeljama pred porođaj.
Prema jačini zaraze, oboljenje se javlja u raznim oblicima i stepenu.
Ako se zarazne klice zadržavaju na spoljnim ili unutrašnjim polnim organima, dolazi do ograničenih zapaljenja na međici, usmini, materici i ostalim dijelovima polnih organa. Najčešće je zapaljenje materice i jajovoda, ali zapaljenje često prelazi na široke veze materice i trbušnu ovojnicu u maloj karlici.
Zapaljenja na međici i usmini (vagini) ne prave velike teškoće, tjelesna toplota je nešto povišena, a može biti i normalna. Ipak, zaražena mjesta predstavljaju stalnu opasnost za dalje širenje zaraze i zato u slučaju najmanjih zapaljenja treba pozvati ljekara.
Međutim, zapaljenje materice i jajovoda javlja se sa većim teškoćama. Tjelesna toplota je povišena, materica povećana i na dodir osjetljiva, izlučivanje iz materice (lohija) pojačano, katkada krvavo i jako zaudara. Desi se da se usled pojačanog izlučivanja materica jako nalegne, čime je odilaženje lohija iz materice otežano, što izaziva zastoj u materici, tj. materica se još poveća, postaje vrlo osetljiva, a izlučivanje sasvim prestane, tjelesna toplota se naglo novisi, obično poslije jake drhtavice. Teškoće su još veće ako je zapaljenje zahvatilo i jajovode: sakupljanje gnoja u jajovodima, na trbušnoj ovojnici i u šupljini male karlice izaziva jake bolove u donjem trbuhu, visoku tjelesnu toplotu, povraćanje i opštu klonulost. Stalan nadražaj na stolicu i pritisak na debelo crijevo znak su da se nakupilo gnoja na dnu male karlice.
Iako je oboljenje ovog stepena dosta ozbiljno, obično se završava potpunim ozdravljenjem. Međutim, mnogo je opasnije ako zarazne klice ulaze u krv i rasprostiru se po čitavom organizmu. Jaka drhtavica sa visokom tjelesnom toplotom, glavobolja, povraćanje, suv jezik i opšta slabost i klonulost znaci su teškog oboljenja od babinje groznice.
Žene su ranije mnogo umirale od babinje groznice, jer nisu bile poznate zarazne klice i njihovo dejstvo, kao ni način kako se one prenose. Danas je, međutim, smrtnost, pa čak i oboljenje od raznih vrsta zapaljenja i trovanja krvi posle porođaja veoma rijetko, jer se pri porođaju, čistoćom i njegom u babinjama može spriječiti širenje zaraznih klica. Ukoliko se pojave i najmanji znaci ovog oboljenja, treba odmah potražiti ljekara. Postoje skoro sigurni lijekovi koji mogu spriječiti teško trovanje krvi, naročito ako se sa lječenjem počne čim se primijete znaci zapaljenja ili trovanja krvi.
Izvor: www.trudnocainfo.com