Dječaci i djevojčice ulaze ranije u pubertet nego što je to bio slučaj kod njihovih roditelja. Zašto je to tako? Stručnjaci tvrde da je razlog ishrana koja se dosta promijenila.
Pubertet danas već sa osam godina?
Prije nekih 140 godina, znači 1860. djevojčice su svoju prvu menstruaciju dobijale najčešće sa 16,6 godina. 1920. je prosjek bio sa 14,6, a 1980. djevojčice su dobijale prvu menstruaciju sa 12,5 godina.
Danas pubertet počinje već u jedanaestoj godini života. Naučnici procjenjuju da su npr. u Njemačkoj djevojčice koje su u 2010. napunile 14 godina, imale prvu mjesečnicu sa 9,7 godina. Doktori su također zaključili da djevojčice u posljednjih 25 godina već sa osam, nekada i ranije, dobijaju dlačice te da im grudi tada počinju rasti.
Ovo kontinuirano ubrzanje seksualne zrelosti se može posmatrati i kod dječaka. Njihova prva ejakulacija (izlučivanje sperme iz penisa) se također javlja puno ranije. Studije su pokazale da: 1980. godine 69% ispitanih dječaka je imalo sa 14 već ejakulaciju, a 26 godina kasnije ih je imalo već 83% ejakulaciju do 14. godine. Udio onih koji su do dvanaeste godine imali prvu ejakulaciju je u ovom vremenskom razdoblju narastao sa 7 na 16%. Također se dešava danas da dječaci već sa 12 godina mutiraju.
Kako dolazi do puberteta?
Hormon GnRH (Gonadotropin Releasing hormon) daje poticaj tijelu na promjene. Javlja se u većim količinama u određenoj regiji mozga, hipotalamusu, i podstiče susjednu hipofizu da stvara nove transmitere: FSH (folikulno-stimulirajući hormon) i LH (lutenizirajući hormon). Isti podstiču sazrijevanje sjemena u penisu i folikula u jajnicima, gdje se ustvari stvaraju spolni hormoni: testosteron i estrogen.
Zbog čega se pubertet pomjera?
Nauka je došla do dva potencijalna uzroka:
1. Promjena ishrane
Postoji povezanost sa prekomjernom tjelesnom težinom i ranijim pubertetom
Omladina danas može da se hrani zdravije ali i da unosi više kalorija i jede masno. Studije su pokazale da su djevojčice koje su imale prekomjernu tjelesnu težinu češće dobijale ranije menstruaciju.
2. Uticaj okoline
I socijalni aspekt utiče.
Pri tome se misli i na vanjski uticaj vršnjaka, medija i rastuća seksualizacija društva, kao i otrovi i štetni uticaji u ozonu.