Niko sa sigurnošću ne može reći o čemu beba razmišlja u trenutku rođenja. Ipak, na temelju posmatranja ponašanja novorođenčeta, psiholozi znaju da su bebina osjetila budna i spremna za upotrebu.
Beba ima neophodnu neurološku i moždanu opremu za razmišljanje.
Gdje sam to ja?
Prve su misli, možda, posvećene porođajnom naporu. Kako beba izađe plačući – ili je, barem, tokom prvih nekoliko sekundi na to potaknu – razumno je pretpostaviti da razmišlja o boli. Iako je plač nagonski odgovor, on je, isto tako, sasvim sigurno reakcija na tjelesno iskustvo. Ipak, možemo se nadati, da se bebine misli u tom trenutku s boli bave tek nekoliko trenutaka. Njezin osjećaj “Jao, to boli” prođe brzo i uskoro je zaboravljen zbog uzbuđenja novom okolinom.
Šta je to?
Plod u razvoju može otkriti vrlo jako svjetlo upereno u majčin stomak. Ipak, iskustvo o svjetlu što ga vaše dijete doživi u meterici ne poklapa se s jakim svjetlom vanjskog svijeta – postoji velika razlika između te dvije okoline. Naravno, vaša beba ne poznaje jezik na kojem bi razmišljala, ali da ga zna, njezina prva misao pri porodu bi bila: “Ovdje je svjetlost vrlo jaka!” Pod pretpostavkom da je dijete punih devet mjeseci provelo u materici i da je naučeno na okolinu za koju vjerujemo da je mračna, imamo mnogo razloga za povjerovati da je beba u trenutku rođenja zapanjena jačinom svjetla u prostoriji.
Nema nikakve sumnje da je vaša beba istinski zadivljena onim što ugleda u prvim trenucima nakon rođenja. Mnoge su studije istraživale reakcije djeteta u tom trenutku i došle do zaključka da se beba pokušava vrlo brzo povezati sa odraslom osobom koja je drži u naručju – obično s majkom, ali često i sa ocem. Vjerovatno će vaša beba tokom prvog dana neposredno nakon porođaja biti budnija nego tokom bilo kojeg drugog 24-satnog razdoblja idućih nekoliko mjeseci. Proces njenog razmišljanja je počeo.
Ovdje je malo svježe
Vaše dijete vjerovatno razmišlja i o promjeni temperature – “sobna temperatura” rađaonice je vjerovatno niža od temperature materice. Nakon rođenja beba razmjerno gubi svoju tjelesnu temperaturu i to zato što je razmjer površinskog prostora i volumena tijela značajno veći nego u starijeg djeteta, te zato što su u bebe slojevi masnoće i kože tanki. Svi ovi faktori nevode bebu da pomisli: “Ovdje je hladno!” To su i razlozi zbog kojih neke majke radije odabiru metodu porođaja pri kojoj su okružene tamom i toplinom.
Zagrli me
Kako je vaša beba tokom trudnoće bila tijesno obavijena matericom, mogao bi je uznemiriti iznenadni nedostatak vašeg “dodira”. Kroz njezin bi um mogle proći misli poput: “Gdje je otišla moja mama?” Zbog toga, čim ste u mogućnosti, sa svojom bebom nakon porođaja ostvarite topal, srdačan kontakt. Imajte na umu da se ovdje ne radi o osjećajnom povezivanju, jer za to ima još mnogo vremena. Radi se o tome da dodirom “kožom-uz-kožu” nastavite svojoj bebi pružati osjećaj sigurnosti i zaštićenosti.
http://www.bhbebe.com