PCO ili PCOS skraćenice koje zbunjuju pacijentice u ginekološkoj ordinaciji a u stvari PCO predstavlja skraćenicu od naziva“ Poly-cystic ovaries“ i termin je koji je u ginekološku praksu uveden davne 1933. godine. Označava prisustvo malih “cista” u jajnicima praćenu i drugim simptomima kao što su neredovne menstruacije i pojava dlakavosti. Od tih godina pa do danas proučeni su razlozi nastanka, unaprijeđene metode dijagnoze i tretmana, a ostao je stari naziv koji se i danas koristi a koji u stvari ne opisuje ispravno ovaj problem. Ukoliko tom nazivu na kraju pridodamo i “S” sto znači sindrom po novim stavovima, pored uobičajenih simptoma dijagnoza uključuje i abnormalnosti metabolizma sećera u organizmu vezano za funkciju gusterače i lučenje hormona insulina. Uzroci nastanka su vezani za naslijeđe, stil života i prehrane, a otkriveni su i geni koji uvjetuju pojavu PCO. Prvi simptomi se mogu ispoljiti još u doba puberteta i manifestiraju se kao rana prva menstruacija, gojaznost i pojava akni, sto se nastavlja sa neredovnim mestruacijama, pojavom pojačane dlakavosti kao i daljim napredovanjem promjena na koži.
Oko trećine djevojaka sa ovim simptomima mogu u kasnijem životu imati probleme sa menstrualnim ciklusom, zanosenjem, imati veci rizik od spontanih pobačaja, prijevremenog porodaja kao i drugih komplikacija u trudnoći. U kasnijim reproduktivnim godinama a i u menopauzi, te zene imaju vece rizike za obolijevanje cak i od malignih ginekoloskih bolesti kao sto je karcinom sluznice materice. Stoga bi se moglo reći da su žene sa ovim sindromom cijelog života ginekološki pacijenti koji zahtijevaju poseban pristup i liječenje. Metode dijagnoze su jednostavne i zasnivaju se na već uvriježenim kriterijima koji se baziraju na ultrazvučnom pregledu, hormonskim analizama, pregledom pacijenta uz gore pomenute simptome. Načini liječenja zavise od životne dobi pacijenta, želje za rađanjem ili pak kontracepcijom talko npr. u doba adolescencije terapija se zasniva na higijensko-dijeteskom režimu i upotrebi lijekova koji bi imali zadatak da održe redovnim menstrualni ciklus, a mogu služiti i kao zaštita od neželjene trudnoće, te dopunska metoda u liječenju akni. Zato danas imaju kontraceptivne tablete sastavom prilagođene za liječenje promjena kod PCO. U reproduktivnom dobu su kontraceptivne tablete su lijek izbora ukoliko žena ne želi da rađa, a ukoliko želi i ima teškoce sa zanošenjem onda se terapija zasniva na upotrebi lijekova za stimulaciju ovulacije, dijetetskih mjera kao i lijekova koji regulišu lučenje inzulina. Naravno ako je riječ o neplodnosti potrebna je detaljnija dijagnostička obrada jer žene sa PCOs česće imaju abnormalnosti sluznice materice npr. polipe, miome kai i nepravilnosti oblika materice i slično sto zahtijeva dodatni tretman. Posebnu pažnju kod žena sa PCO ili PCOS, a bez obzira u kojem životnom dobu se nalaze treba posvetiti ishrani i fizičkoj aktivnosti. Ishranu treba bazirati na hrani sa što manje šećera i masnoće, obroke treba podijeliti u 4-6 manjih obroka, a svakodnevno treba provoditi neki oblik fizičke aktivnosti od šetnje do aktivnog bavljenja nekim sportom. PCO i ili PCOS nije bolest, ali jeste jedno stanje karakteriziranom posebnim hormonskim i metaboličkim profilom koji može uticati na zdravstveno stanje individue i na njenu reproduktivnu sposobnost. Zbog toga rana dijagnoza, mjere prevencije te blagovremena terapija imaju značajan uticaj na ishod. Mogli bismo jednostavno reći da PCO zahtijeva poseban stil života.
Prof. dr. Devleta Balić
Specijalista ginekologije i akušerstva
Subspecijalista reproduktivne medicine
Redovni profesor Ginekologije i akušerstva na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli
Direktor IVF centra «Dr Balić»
Ukratko o IVF centru «Dr Balić»
IVF centar “Dr Balić,” jedan je od centara sa najvećim iskustvom iz oblasti medicinski potpomognute oplodnje u BiH, koji je 2013. god., prvi u BiH proslavio rođenje 100. bebe.
Stručni tim pod vođstvom prof. dr. Devlete Balić, subpsecijaliste iz humane reprodukcije i prof. dr. Adema Balića, subspecijaliste iz fetalne medicine i obstetricije, sa željom da savremene principe dijagnostike i metode liječenja neplodnosti učini dostupnim i domaćim pacijentima 2007. godine počinje sa potupcima vantjelesne oplodnje.