Ako je temperatura u okruženju za spavanje previsoka ili preniska, to može utjecati na pad unutarnje temperature tijela i uzrokovati poremećaj sna.
Mnoga su istraživanja potvrdila da je temperatura prostorije u kojoj spavamo jedan od najvažnijih čimbenika u postizanju kvalitetnog sna.
Kako temperatura sobe utječe na san?
Da bi ljudsko tijelo moglo spavati, osnovna tjelesna temperatura mora pasti. Naime, unutarnja temperatura tijela mijenja se tijekom 24 sata, što označava cirkadijalni ritam. Tijelo počinje otpuštati toplinu točno u vrijeme kad dijete ode u krevet i nastavlja se hladiti dok ne dosegne najnižu točku blizu zore, oko 5 ujutro.
Idealna temperatura za spavanje varira ovisno o dobi. Optimalna temperatura bebine sobe je između 16 i 20°C. To je temperatura koje je ugodna i sigurna za bebu. Da bi tvoj mališan mogao udobno spavati, temperatura u sobi trebala biti između 18 i 21°C. Temperatura koja je ugodna za bebu može biti pre niska za stariju djecu ili odrasle kojima je potrebna toplija soba za opuštajući san. Imaj na umu da temperatura prostorije u kojoj spava dijete definitivno utječe na san djeteta.
Zašto bi trebala isključiti grijanje prije spavanja?
Vrlo je važno da ne pregriješ sobu. Studije su pokazale da pregrijane prostorije dovode do povećanja sindroma iznenadne smrti dojenčadi (SIDS). Stručnjaci također tvrde da je spavanje s uključenim grijanjem vrlo nezdravo i da remeti dobar san. Također, visoka sobna temperatura može ometati proces termoregulacije tijela, a posljedice su umor, nelagoda i nemir. Dakle, ne samo da ćeš se sljedeći dan osjećati neispavano i umorno, već navedeno može utjecati i na tjelesni oporavak, pamćenje, učenje i druge kognitivne procese. Zato bi dodavanje još jedne deke umjesto uključivanja grijanja moglo biti bolje rješenje. Manje opasan, ali ne zanemariv problem je i suha koža. Naime, spavanje u grijanoj sobi može uzrokovati različite kožne probleme te pretjerano isušivanje kože zbog nedostatka vlage.
Bebe su osjetljivije na grijane prostorije jer se njihova koža znatno brže suši. Također, sluz u nosu koja je odgovorna za “hvatanje” bakterija, lako se suši u prostoriji s vrućim zrakom. Kada se sluz osuši, naš imunološki sustav je oslabljen i skloniji infekcijama. I, iako je naš imunološki sustav dovoljno jak da se nosi s tim, to nije slučaj s bebama, koje postaju još osjetljivije na infekcije.
Koja je temperatura optimalna za bebe?
Bebe reguliraju temperaturu kroz glavu, posebno kroz lice. Ako zamotaš bebu, 85% ukupnog gubitka topline dolazi kroz njeno lice. Ako ograničiš ovu normalnu metodu gubitka topline s posteljinom, kapom ili kapuljačom koja pokriva lice, može doći do toplinskog stresa.
Budući da beba kontrolira tjelesnu temperaturu pretežno preko lica, stavljanje bebe koja spava na leđima s nepokrivenom glavom i licem najbolji je način da zaštitiš bebu od pregrijavanja. Obuci bebu udobno za spavanje, kako joj ne bi bilo ni previše toplo ni prehladno.
Kako provjeriti temperaturu bebe?
Dobar način da provjeriš djetetovu temperaturu je da opipaš bebina prsa, koja bi trebala biti topla na dodir. Ruke i stopala bebe vjerojatno će biti hladnija, što je normalno. Ako beba ima crveno lice i znoji se, skini nešto odjeće. Upamti, beba neće moći držati pokrivač cijelu noć do otprilike 18 mjeseci starosti.
Kad dijete spava, odjeni ga u jednoslojne duge hlače i majicu s dugim rukavima. Koristi deblju tkaninu za prekrivanje tijekom prohladnih zimskih mjeseci i lakšu tkaninu u vrućim ljetnim noćima. Ako se dijete žali da mu je hladno, isprobaj pidžamu sa stopalima. Ako nemaš drugog izbora nego da beba ili dijete spavaju u jako zagrijanoj sobu, neka nose kratke rukave ili ništa osim pelene.
Koja je idealna temperatura za spavanje?
Idealna temperatura sobe varira, jer je svako dijete drugačije. Važno je provjeriti djetetovu sobu kako bismo bili sigurni da nije ni previše vruća ni prehladna. Čim dijete napuni šest mjeseci, razmisli o podučavanju kako se na znakovnom jeziku kaže “vruće” i “hladno”. To im omogućuje da kažu kada im sobna temperatura nije ugodna.
Zapamti, najsigurnije mjesto za spavanje bebe prvih šest mjeseci života je u sobi s roditeljima. Ne samo da je ovo sigurno, već će ti također pomoći da procijeniš temperaturu koja im je najugodnija. Sobna temperatura utječe na djetetov san, stoga uvijek pazi da djetetu nije ni prevruće ni prehladno. Soba s odgovarajućom temperaturom pomoći će djetetu da ima ugodan i miran san.
Izvor: https://miss7mama.24sata.hr/