Dolazak bebe i majčinstvo se uglavnom predstavljaju ružičastim očima. Ali, postati majka može imati i ružne trenutke koji podrazumijevaju melanholiju, usamljenost i strah. Mogu se iskusiti osjećanja i razmišljanja koja je teško priznati i sebi a kamoli drugima. Ipak, eksperti nas uvjeravaju da je sve to svojstveno mnogim ženama. Razgovaramo o postporođajnoj depresiji. Evo šta treba da znate:
1. Postoporođajna depresija može se desiti i vrlo često se i dešava
Mnogi ljudi vjeruju da je postoporođajna depresija rijetka. Zapravo, 15-20% novih mama svake godine, oboli od ove bolesti a neke studije pokazuju da bi broj mogao biti i veći. Postporođajna depresija je vrlo česta. U stvari, ovo je postporođajna komplikacija broj jedan. Dakle, niste sami.
2. Postporođajna depresija je samo jedan vid perinatalne mentalne bolesti
Perinatalni poremećaji u ponašanju (ili poremećaji tokom babinja) uključuju i predporođajnu depresiju, postoporođajnu depresiju, postporođajne OKP (opsesivno-kompulzivne poremećaje), postporođajnu psihozu i postporođajne postraumatske poremećaje. Svako je slučaj za sebe i postoje razni simptomi koje možete, ali ne morate iskusiti u periodu tokom trudnoće i poslije porođaja. Oni uključuju:
-tugu
-promjene raspoloženja
-teškoće u koncentraciji
-ljutnju i bijes (na sebe i/ili one koji vas okružuju)
-manjak interesovanja za stvari u kojima ste uživali
-poremećaje spavanja i jela
-napade panike
-maniju
-pretjeranu brigu o bebi
-uznemirujuće misli o tome da ćete povrijediti sebe ili svoju bebu
-glavobolju i problem sa stomakom
-krivicu
-osjećanje da nikada niste trebali da postanete majka ili da nećete biti u stanju da to uradite
-halucinacije i slično.
3. Simptomi depresije se mogu javiti u bilo kom periodu trudnoće ili tokom čitave prve godine poslije rođenja bebe
Perinatalni mentalni poremećaji se mogu javiti već u trudnoći kao i u bilo koje doba u prvih 12 mjeseci poslije dobijanja bebe. Normalan period navikavanja na bebu poslije porođaja obično traje oko 2-3 sedmice. Ukoliko imate neke od gore navedenih simptoma i oni su ili istog intenziteta ili se pojačavaju i poslije 5-6 sedmica poslije poroda, može biti da imate neki vid perinatalnog mentalnog poremećaja. Konsultujte se sa ljekarom.
4. Vi niste krivi ni za šta i ničim niste izazvali svoje stanje
Znajte da niste slabi, nemate nikakve defekte i niste loša osoba. Iako ne znamo tačan uzrok ovih bolesti, istraživanja pokazuju da postoji čitav spektar rizičnih faktora od kojih su neki:
-medicinska historija porodice
-način na koji vaše tijelo reaguje na hormone
-nivo stresa kojem ste izloženi poslije poroda ili u prošlosti
-pomoć koju dobijate u njezi bebe i sl.
Ono što sigurno znamo jeste da to nije vaša krivica. Nemojte osuđivati i kriviti sebe zato što ste dobili čestu i izlječivu bolest.
5. Što prije odete na liječenje to bolje
Novije studije pokazuju da je i fizičko i psihičko zdravlje žena koje nisu bile liječene od postoporođajne depresije kao i njihove djece, vremenom bilo pod negativnim uticajem. Zaslužujete da budete zdravi, a i vašem djetetu treba zdrava majka. Nema nijednog dobrog razloga za odlaganje traženja pomoći.
6. Nema razloga da kroz postporođajnu depresiju prolazite sami
Svakome je ponekad potrebna pomoć i sada je red na vas. Pronađite profesionalca koji zna sve o ovoj bolesti i koji vam može pomoći da se oporavite. Koliko god da se vi loše osjećate i koliko god da vas neke vaše misli i stanja šokiraju, vjerujte da doktora ništa neće iznenaditi. Potražite i savjete i pomoć i od drugih mama.
Ako sumnjate da bolujete od postporođajne depresije, nadamo se da će vam ove činjenice pomoći. Znajte da je to kroz šta vi prolazite privremeno i izlječivo. Profesionalna pomoć će vas potpuno oporaviti.
Izvor: www.najboljamamanasvetu.com