Za djecu koja povraċaju glavni rizik je gubitak vode ili dehidracija, posebno ako temperatura uzrokuje da se više znoje, ili gube tekućinu i zbog proljeva.
Kada je povraćanje obilno ili dugotrajno dijete može izgubiti natrij, kalij, i hlor. Ovi minerali imaju ključnu ulogu u prenosu nervnih impulsa i kontrakcije mišića, te u regulaciji ravnoteže tekućine u tijelu.
Dok nedostatak jednog ili dva obroka neće štetiti inače zdravom djetetu, važno je da bolesno dijete nastavi unositi tekuċinu kako bi zadovoljilo normalne dnevne potrebe i još više, kako bi nadoknadilo gubitak tekućine i kako bi se spriječila dehidracija. Mala djeca su posebno osjetljiva na dehidraciju, jer teže očuvaju vodu u organizmu u odnosu na stariju djecu i odrasle. Osim toga, njihove veličina tijela znači da je potrebno izgubiti manje tekućine koja ċe dovesti do dehidracije.
U pravilu treba naglasiti da djeca koja povraćaju najčešće dobro podnose davanje tekućine na usta. Daje se jedna čajna kašika (5 ml) ohlađene tekućine za rehidraciju svakih 1–2 minute.
Vaš pedijatar može preporučiti i komercijalne rehidracijske proizvode, koji su dobro rješenje i pomažu gubitak minerala, izgubljeni natrij i kalij kod djece. Starija djeca mogu tražiti komercijalne sportske napitke, ali ih morate koristiti s oprezom. Sportski napitci mogu zamijeniti soli, ali također sadrže velike količine šećera, što može pogoršati proljev. Djeca koja žele promjenu od obične vode mogu uživati i u gutljaju voćnog soka, razrijeđenog pola i pola sa vodom.
Ako je vaše dijete previše bolesno, nemoċno da pije ili bezvoljno, ili pokazuje znake progresivne dehidracije, kao što su suha usta, manje suza, ili rjeđe mokri, potražite hitnu medicinsku pomoć. Obratite se pedijatru odmah.