Prema riječima psihologa, svako dete treba da posjeduje 4 osnovne socijalne vještine koje mu omogućavaju da se uklopi u društvu. Roditeljstvo je vjerovatno najveći izazov od svih pred kojim se može naći jedan par. Koliko god truda i rada ulagali u vaspitanje svog djeteta, kada vidite da radi nešto – neslano, vrlo vjerovatno dovodite u sumnju svoje roditeljske metode. Djeca i njihovi nestašluci idu ruku pod ruku. Deca uz pomoć njih provjeravaju naše granice, s toga ne budite previše oštri ni prema sebi ni prema njima. Roditeljstvo je proces, koji zahtijeva posvećenost i neminovno donosi greške. Ali iz njih učimo. Iznosimo pred vas danas najvažnije socijalne vještine koje dete treba da posjeduje, prenosi Ženski magazin.
Osnovni maniri ili poštovanje
Ovo se zapravo odnosi na grupu ponašanja koja uključuje tradicionalne – dobre manire, odnosno hvala i molim, sve do zdrave interakcije sa vršnjacima u vidu postupka dijeljenja i smjenjivanja u redu. Dijete koje ima usađene dobre manire uspješno će moći da kominicira sa drugima i uvijek će biti u stanju da zadovolji svoje potrebe. Učtivost dakle treba i jeste na prvom mjestu kada je vaspitanje u pitanju. Dijete treba da naučite svojim ponašanjem kako da postupa u širem spektru situacija. Umjesto klasičnog “daj mi to”, uptrijebite “možeš li molim te, da mi to daš, hvala”.
Kontakt očima
Ovo je teška navika koju čak i odrasle osobe teško sprovode u djelo. Održati kontakt očima tokom razgovora je odraz poštovanja prema sagovorniku i temi o kojoj se priča. Takođe to je jasan pokazatelj samopouzdanja osobe koja održava kontakt očima. Dok gledate direktno u oči osobu sa kojom razgovarate vi uspostavljate elemanat povjerenja koji je važan za dalji odnos između vas i vašeg sagovornika. Da biste svoje dijete naučili da uspostavi kontakt očima, pretvorite tu aktivnost u igru. Navedite ga da vas gleda dok mu pričate priču, u toku koje ćete mu postavljati pitanja o tome šta se sljedeće dešava u priči.
Razumijevanje ličnog prostora
Sasvim je logično da svaki trenutak u danu provodite sa vašim najmlađim članovima, uz igru, ljubljenje, grljenje i sve ono što klinci zahtijevaju. Međutim djeca treba da nauče da je roditeljima, poput njih samih potrebno malo ličnog prostora. Ako ne nauče na vrijeme da prihvate to da svakom od nas, pa i vama kao njihovim roditeljima treba lični prostor, svaki će put doživljavati razočarenje kada im vršnjaci stave do znanja da ne žele trenutno da imaju nekog u svojoj okolini. Djeca prije svega treba da su sigurna u postojanje vaše ljubavi i kada ste vi daleko od njih. Samo na taj način možete sebi ali i njemu obezbijediti – lični prostor.
Postavljanje granica
Granice su važne pri odrastanju svakog djeteta. One su ujedno i najzahtjevniji posao za svakog roditelja. Postavljanje granica omogućava djetetu da shvati šta smije a šta ne smije da radi. Na ovaj način dijete uči koji su potupci ispravni a koji ne. Postaviti granice djetetu nije lako, jer se kosi sa onim roditeljskim nagonom da svom djetetu sve obezbijedi. Međutim granice ne služe kako biste djetetu nešto uskratili već kako biste ga usmjerili ka ispravnom ponašanju.