Već godinama se priča o potencijalno opasnim hemikalijama u baby flašicama, igračkama i ostaloj opremi.
Postoje tri grupe hemikalija koje se koriste u proizvodnji ove opreme, a o kojima brinu aktivisti za zaštitu okoliša:
Organski spojevi i ftalati (plastifikatori) se koriste kao stabilizatori u PVC plastici. Mogu se pronaći u plastičnim igračkama, a dokazano je da uzrokuju hormonalne promjene kod životinja. Od 2012. godine, nametnuta su zakonska ograničenja u korištenju ovih hemikalija, a također je korištenje ftalata regulirano od strane Evropske unije.
Bisfenol A (BPA) se koristi u plastičnim čašama i igračkama, te u limenkama za hranu i metalnim poklopcima za staklenke. Neke su studije pokazale da te hemikalije mogu poremetiti hormonski sistem i vežu se sa hroničnim bolestima kao što su rak, bolesti srca i dijabetesa. To je dovelo do toga da je BPA zabranjen u baby bočicama od strane EU.
Bromirani retardanti i ulja se koriste za odjeću, namještaj, kolica, madrace, krevetiće, a sve to kako bi ove stvari bile manje zapaljive. Istraživanja su pokazala da se mogu apsorbirati u tijelu, a kao dokaz tome pronađeni su u krvi i mlijeku.
Kako mogu biti sigurna da proizvodi koje koristim nemaju tih hemikalija?
Dječiji proizvodi koji su osobođeni tih hemikalija često su tako i označeni. No, proizvođači nisu dužni navesti na pakovanjima kada su u njima prisutne ove hemikalije.
Trebamo li brinuti o BPA-u u bočicama?
EU kaže da ne postoji dovoljno dokaza da baby bočice nisu sigurne ako su napravljene sa BPA. Ipak, u 2011. godini, EU je zabranila BPA u bočicama za djecu. BPA se koristi u proizvodima više od 50 godina. Zapravo, postoji veliki broj kućanskih stvari i predmeta, pa je ovo prilično teško izbjeći. Vaše dijete će apsorbirati BPA-a i kroz pića iz različitih flaša, kroz staklenke hrane, proizvode za čišćenje, plastične igračke itd.