Dok djeca tamnijeg tena imaju tendenciju da budu manje osjetljiva na sunce, svako ima rizik za opekline i poremećaje povezane s opeklinama. Djecu posebno treba zaštititi od opeklina sunčevih zraka, jer se većina oštećenja od sunca javlja u djetinjstvu. Poput ostalih opeklina, opekline od sunca će ostaviti kožu crvenom, toplom i bolnom. U težim slučajevima može doći do pojave plikova, temperature, groznice, glavobolje, i općeg osjećaja bolesti.
Vaše dijete zapravo ne mora samo opeklinama dobiti ošteċenja na koži. Učinci izloženosti suncu gomilaju se tokom godina, tako da čak i umjereno izlaganje u djetinjstvu može doprinijeti pojavi bora, fleka na koži, opuštenosti kože, pa čak i pojavi raka kože u kasnijem životu. Također, neki lijekovi mogu izazvati reakciju kože na suncu.
Liječenje
Znaci opeklina obično se pojavljuju šest do dvanaest sati nakon izlaganja, s najvećim osjeċajem nelagode u toku prvih dvadeset četiri sata. Ako je opeklina vašeg djeteta samo crvena, topla i bolna, možete ga liječiti sami. Primjena hladne obloge na opečena područja će pomoći ili kupanje djeteta u hladnoj vodi. Također, možete dati paracetamol zbog pomoći u olakšavanju boli.
Ako opekline od sunca uzrokuju plikove, groznicu, zimicu, glavobolju, ili opći osjećaj bolesti, nazovite svog pedijatra. Teške opekline moraju biti tretirane kao i bilo koje druge teške opekline, a ako su vrlo opsežne, ponekad je potrebna i hospitalizacija. Osim toga, mjehurići se mogu inficirati, pa zahtijevaju liječenje antibioticima. Ponekad teške opekline također mogu dovesti do dehidracije i, u nekim slučajevima, nesvjestice (toplotni udar). Takvi slučajevi trebaju biti ispitani od strane vašeg pedijatra ili u najbližoj Hitnoj Pomoċi.
Zašita
Mnogi roditelji pogrešno pretpostavljaju da je sunce opasno samo kada jako sija. U stvari, češċe su nevidljive ultraljubičaste zrake štetne, a ne vidljive svjetlosne zrake. Vaše dijete može zapravo biti više izloženo ultraljubičastim zrakama za vrijeme maglovitih ili tmurnih dana, jer ćete se osjećati hladnije i stoga ostati vani duže vrijeme. Čak i veliki šešir ili suncobran nije apsolutna zaštita, jer se ultraljubičaste zrake reflektiraju od pijesak, vodu, snijeg i mnoge druge površine.
Pokušajte zadržati svoje dijete od sunca, kad je najjače zračenje ultraljubičastih zraka (10:00-16:00).
Osim toga slijedite i ove smjernice pedijatara:
- Uvijek koristite kremu za sunčanje koja ċe blokirati štetne ultraljubičaste zrake. Odaberite zaštitni proizvod za djecu s faktorom zaštite od sunca (SPF) > 15.
- Nanesite zaštitu 15 do 30 minuta prije izlaska. Imajte na umu da ne postoje kreme za sunčanje koje su dosita vodootporne, tako da ih treba ponoviti svakih jedan i pol do dva sata, pogotovo ako vaše dijete provodi puno vremena u vodi.
- Oblačite svoje dijete u laganu pamučnu odjeću dugih rukava i duge hlače
- Koristite suncobran, nosite šešir sa širokim obodom i držite dijete u hladu što je više moguće.
- Bebe do šest mjeseci starosti treba držati dalje od izravnog sunčevog svjetla. Krema za sunčanje može se koristiti na malim područjima tijela, kao što su lice, ramena i ruke.