Doktori u Velikoj Britaniji su razvili aplikaciju sposobnu da ustanovi žuticu kod novorođenčadi.
Žutica je stanje koje pogađa više od polovine novorođenih beba. Iako je većina slučajeva bezazlena, neurotoksični oblici mogu ući u mozak što može dovesti do smrti ili trajnih trauma kao što su gubitak sluha, neurološki problemi(athetoidna cerebralna paraliza) i zastoj u razvoju.
Naučnici sa londonskih univerziteta su testirali aplikaciju na očima 37 novorođenih beba i analizirali slike da bi sklonili zamućenost kod svjetlosti u pozadini. Sa obavljenim krvnim pretragama kažu da su uspješno identifikovali sve slučajeve gdje su tretmani potrebni a oko 60 posto gdje nisu.
U mnogim dijelovima svijeta babice i medicinske sestre oslanjaju se na pregled vida za analizu žutice.
– Ovo je nepouzdano, posebno za bebe s tamnijom bojom kože. Naša “pametna” aplikacija pruža mnogo više od lagane procjene, čime nam garantuje da ozbiljni slučajevi ne prođu neprimjećeno. Dok čekamo rezultate većih ispitivanja, vjerujemo da ovaj metod, korišten kao aplikacija može pomoći pri prevenciji smrti novorođenčadi od žutice. – potvrđuje nam dr. Terence Leung, glavni UCL-ov urednik
Trenutno se sprovode istraživanja koja uključuju preko 500 beba u Gani.
– Naša metoda zaslona podrazumijeva ništa više od telefona i desetina je troškova komercijalnih uređaja korištenih u Velikoj Britaniji. S obzirom da su mobiteli dostupni i u zabačenijim i siromašnijim dijelovima svijeta, mogućnost da se koriste za otkrivanje žutice je veoma presudna.- rekao je Felix Outlaw, prvi urednik istraživanja, objavljenih u “PLOS One” novinama
Aplikacija je dio novih postavki na mobitelima korištena da pronađe bolesti i stanja, omogućena u nadograđenom softveru i tehnologiji kamere.
U 2017, slična aplikacija je osmišljena na univerzitetu u Washingtonu za starije u nadi da će pomoći pri boljoj dijagnozi žutice sa pacijentima koji imaju rak.