Ne postoji nijedno drugo vrijeme kada se ženi treba posvetiti više njege i pažnje nego kada na svijet donese jedan novi život. Mnogi će pomisliti porođaj je prošao, sada će se sve vratiti na staro, ali ne trudnoćom i porođajem tijelo žene je dovedeno u jedno posebno stanje. Njen stomak je i dalje ostao uvećan kao i utroba, pa je kao takva izložena zarazi i oboljenju. Vremena i puno njege je zaista potrebno sa sve sve vrati na staro.
Novopečenoj majci je zaista potreban odmor nakon poroda i nije preporučljivo da napušta postelju prije nego se dobro odmori i ne oporavi i prije nego prodju opasnosti od infekcija. Vrijeme da porodilja ustane iz postelje najbolje bi bilo da odredi ljekar a to u svakom slučaju je najmanje pet do sedam dana poslije porođaja.
Dok je postelji, posebna pažnja se treba obratiti i na samu čistoću njenog tijela, rublja, kao i postelje. Njeno krilo treba da se čisti i spira samo spolja i zaštićuje od nečistoće debljim slojem čiste vate. Treba isto tako voditi računa o odlivu koji nailazi u danima poslije porođaja. Ako nije rumen i bez mirisa, treba odmah obavjestiti lekara.
Što se tiče ishrane, u prvim danima poslije poroda novopečena majka bi trebalo da jede lahku i probranu hranu. Neka to prvo budu supe, čorbice, zatim se postepeno treba preći na mliječne proizvode, povrće i voće, kao i jaja i svježe meso. Od početka druge nedelje po porođaju porodilja treba da se hrani kao i svaka dojilja.
Neposredno poslije poroda, po pravilu porodilja ima zatvor. Kao razlog za ovo navodi se nedovoljno uzimanje hrane kao i ležanje. Ovakva situacija moze da se potpomogne uzimanjem većih količina kuhanog i svježeg povrća i voća, ali nekada nije loše ni pribjeći nekom blažem laksativu, kako bismo sebi olakšali.
Treći dan po porodjaju, kod prvorotkinja obično i dan dva kasnije, porodilja osjeti jak naliv u dojkama. Dojke najedanput najedraju, otvrdnu i postanu jako osetljive, skoro bolne. Ovaj bol se najviše osjeća pod oba pazuha. Pokreti ruku čine ga još nesnosnijim. Sve je ovo predznak nadolaska mlijeka. Za ovu pojavu porodilji nije potrebna nikakva naročita pomoć, osim kad su bolovi nesnosni. U ovom slučaju dojke treba da se podignu naviše i u ovom položaju pridržavaju običnom trouglom maramom, ali ne stegnuto. Mogu da se daju i tople obloge. Ali sve to ne pomaže ako se odojče ne stavlja na dojku.