Potrebe za magnezijem u trudnoći rastu zbog pojačanog metabolizma ali i zbog rasta djeteta pa se svakog trudnici preporučuje korištenje magnezija kao dodatak prehrani, čak i onda ako nema kliničkih simptoma koji ukazuju na njegov manjak.
Manjak magnezija najjače je izražen u posljednjem tromjesečju trudnoće, kad ga fetus troši najviše – od 5 do 7,5 mg dnevno. Simptomi manjka koje trudnica može osjetiti su grčevi u mišićima, što je prijetnja za prijevremeni porođaj ili čak pobačaj, te za pojavu preeklampsije, a kod djeteta može doći do zastoja u rastu i smanjenja porođajne težine.
Preeklampsija u opadanju
S poboljšanjem prenatalne skrbi i profilaktičkom primjenom magnezija u peripartalnom razdoblju, posljednjih godina znatno je smanjena učestalosti preeklampsije u trudnica. Osim u profilaktičke svrhe, magnezij se, u kombinaciji s vitaminom B6, uspješno koristi i u liječenju preeklampsije i eklampsije u trudnoći.
Preeklampsija se očituje povišenim krvnim tlakom, pojavom proteina u mokraći i edema (nakupljanje vode u tkivima). U oko pet posto slučajeva preeklampsije mogu nastupiti konvulzije i nesvjestice, što se naziva eklampsija ili toksemija u trudnoći, i može završiti smrću.
U SAD-u magnezijev sulfat rutinski se upotrebljava za sprječavanje konvulzija u žena kod kojih se razvila preeklampsija, te za razgradnju toksina kod prijevremenih trudova. Studija provedena 1996. godine, koja je obuhvatila devet istraživanja provedenih na ukupno 1743 žene s eklampsijom i čak 2390 žena s preeklampsijom, potvrdila je da je terapija magnezijevim sulfatom djelotvorna u sprječavanju ponovne pojave konvulzija u žena s eklampsijom i prevenciju konvulzija u žena s preeklampsijom.
Drugo istraživanje, provedeno iste godine, potvrdilo je da terapija magnezijevim sulfatom, ako se daje majkama prije poroda, smanjuje rizik od cerebralne paralize u novorođenčadi preniske tjelesne težine. Ova istraživanja vrlo su važna i potvrđuju da je terapija magnezijem u žena s ovakvim problemima u trudnoći vrlo korisna i da bi se trebala češće primjenjivati u medicinskoj praksi, osobito zato što je potpuno bezopasna. Naime, ne izaziva nikakve nuspojave.
Izvor: www.vasezdravlje.com