Postoje neke namirnice koje ne biste smjeli jesti kada ste trudni jer biste mogle naškoditi sebi ili plodu. U nastavku ćemo govoriti o namirnicama trebate izbjegavati ili uzimati s oprezom kada ste trudni. Najbolje je jesti jesti svježe kuhanu ili svježe pripremljenu hranu.
Nedovoljno kuhana jaja i sirovo meso
Infekcija bakterijom Salmonella spp. može izazvati pobačaj ili preuranjene trudove, zato izbjegavajte nedovoljno kuhana jaja ili proizvode od nekuhanih jaja (npr. kolače, domaću majonezu), jela koja uključuju polusirovo ili sirovo meso i ribu, te u kuhinji izbjegavajte kontakt sirova mesa s ostalom hranom. Piletinu treba kuhati sve dok ne nestanu tragovi roze ili crvenkaste boje, jer sirova može biti inficirana bakterijom Campylobacter.
Morska hrana
Neke određene vrste riba prirodno u sebi sadržavaju nešto veće količine žive, koja mogu uzrokovati oštećenja mozga i usporavanje razvoja ploda posebno u ranim fazama trudnoće. Najbolje je izbjegavati skušu, sabljarku i morskog psa. Tuna, također saždi niže količine žive i smije se konzumirati s vremena na vrijeme.
Neoprano voće i povrće
Neoprano voće i povrće ne samo da može biti zagađeno pesticidima i drugim vanjskim prljavštinama, može nositi parazita toxoplasma gondii ili uzročnika Listerioze. Voće je najbolje oguliti i jesti bez kore. Potrebno je izbjegavati klice sirovog povrća koje mogu sadržavati razne bakterije koje mogu uzrokovati trovanje hranom.
Nepasterizirani voćni sokovi
Nema zdravijeg soka od onog iz svježe iscijeđenog voća, ali svakako treba imati na umu da voće može sadržavati bakteriju koja uzrokuje salmonelu, te bakteriju Escherichia coli, ali i druge bakterije koje mogu uzrokovati probavne i druge probleme, pa tako i ugroziti trudnoću.
Sirevi
Različite vrste sireva, posebno oni topljeni i neke dimljene varijante, mogu stvarati velike probleme majki i djetetu tokom trudnoće, stoga ih je preporučljivo izbjegavati.
Kofein
Kafa i pića koja sadrže kofein nisu opasna tokom trudnoće ako se konzumiraju umjereno. Pritom se male količine definiraju kao jedna do dvije šoljice kafe dnevno.
Mnogi biljni čajevi mogu se bez straha piti tijekom trudnoće, međutim postoje vrste koje mogu izazvati neželjene reakcije. Najsigurnije je piti blage čajeve poput kamilice ili voćnih čajeva i izbjegavati jake čajeve koji sadrže veću koncentraciju teina i kofeina. Također, tokom trudnoće treba izbjegavati čajne mješavine iz neprovjerenih izvora.
Energetska pića se također ne preporučuju tokom trudnoće jer mogu sadržavati visoku razinu kofeina i druge sastojke koji se ne preporučuju trudnicama.
Alkohol
Vrlo je jasno i logično da alkohol u trudnoći nije preporučljiv tako da ga trebate u potpunosti izbaciti tokom trudnoće, budući da nije poznato koja je kritična količina koja može ugroziti plod.
Ako ste konzumirali alkohol prije nego što ste znali da ste u drugom stanju, prestanite konzumirati alkohol već danas. Alkohol je potrebno izbjegavati i tokom dojenja.
Izvor: plavapoliklinika.ba