Mjesecima ste se pripremale za završen porod, išle ste na jogu, čitale knjige i vježbale vježbe disanja. Ali na kraju ništa nije ispalo kako treba. Završile ste u bolnici iznenadno, trebali ste carski rez iako ste se pripremale za prirodan porod, ili obrnuto. U svakom slučaju, predivno iskustvo koje ste zamislili pretvorilo se u preplašenost i ostavilo vas sasvim same. Kao nova mama, možda ste se osjećali krivom jer nije išlo onako kako ste planirali. Ali defitnitivno niste sami u borbi sa razočaravajućim porođajnim iskustvom. Evo nekih koraka za oporavak:
Pomozite svom tijelu da se poravi
Nažalost, težak porod često ostavi teške fizičke posljedice, možda se morate nositi sa rezom ili nečim drugim. Vašem tijelu treba da se oporavi, a najbolji način je da se odmori, što je lakše reći nego učiniti sada kada ste dobili malo biće o kojem se treba brinuti. Trik je da se usredotočite samo na sebe i svoje dijete, a to znači da ostavite jela nagomilana u sudoper, ne odgovarate na teefonske pozive, ne usisavate itd. Zapamtite da vaša ne brine jer je vaša kuhinja katastrofa. Svakog ko se ponudi pomoći, prihvatite. Ne odbijajte ni ručak ili večeru..
Suočite se
Željeli ste da iskusite prvo iskustvo prirodnog poroda, ali se sve završilo na carskom rezu? To može emocionalno utjecati na vas, jer se osjećate kao da ste propustili nešto važno i lijepo. Iako je vaše dijete zdravo, nije zabranjeno da se osjećate uzrujano. Da biste riješili tugu, morate se s njom suočiti. Zaboravite na priče da se ne trebate osjećati na taj način.
Razgovarajte o tome
Smatra se da da ljudi koji govore, brže prođu kroz razočarenje. Neka porođajna iskustva su traumatična, ne samo razočaravajuća i mogu izazvati emocionalne i fizičke posljedice. Čak je moguće razvoj post traumatskog stresnog poremećaja PTSP-a. U tom slučaju imali biste napade panike ili ankcioznosti, ne biste mogli dojiti i spavati, ali i imati seks nakon poroda. U svakom slučaju probajte razgovarati i potražite utočište.