Šta znači izdajati mlijeko?
Pod izdajanjem podrazumijevamo sve metode kojima se ispušta mlijeko iz vaših grudi bez dojenja, a to može biti:
- Ručno izdajanje
- Izdajanje manuelnom izdajalicom/pumpicom
- Izdajanje električnom pumpicom
Čim izdojite mlijeko, možete ga odložiti u odgovarajućim spremnicima ili flašama u frižider ili zamrzivač. Neke majke kažu da se tokom izdajanja osjećaju pomalo kao krave – ako dijelite to mišljenje, onda niste jedine.
Zašto izdajati?
Ako ste razdvojeni od svoje bebe (bilo na par sati ili čak cijeli dan), ona će ipak moći uživati u prednostima majčinog mlijeka, a vi ćete izdajanjem održati produkciju mlijeka. Također ćete biti sigurni da vam je beba zbrinuta iako niste pored nje.
Ako ste duži period odsutni, onda savjetujemo da u međuvremenu pomalo izdajate kako vam grudi ne bi bile prepune i teške.
Ako se vaša beba ranije rodila (nedonošče) i još uvijek nema snage da jako povuče tj. doji, onda morate izdajati kako biste podstakli i održali laktaciju, te nahranili vašu bebu onim što je najbolje za nju: majčinim mlijekom.
U većini slučajeva majka se ne odlučuje na izdajanje unaprijed, nego je okolnosti dovedu do toga da iz nekog razloga ne može dojiti, pa se iz uvjerenosti da je njezino mlijeko najbolja moguća hrana za bebu, krene izdajati i hraniti dijete pomoću bočice.
Kad govorimo o normalnom porodu, zdravoj mami i bebi, koje su u idealnim uslovima 24 sata zajedno, izdajanje nakon podoja nije potrebno.
U našim zdravstvenim ustanovama i od strane zdravstvenih radnika s kojima mame dolaze u kontakt (liječnici, babice, medicinske sestre u porodilištu, patronažne sestre) vrlo često čuje se savjet kako nakon podoja obavezno treba izdajanjem isprazniti dojku, ako to dijete nije do kraja učinilo. Zbog toga da ne bi došlo do zastoja mlijeka i upale.
Nažalost, ovakav savjet je potpuno pogrešan, jer se upravo na taj način djetetu ne dopušta da samo, prema svojim potrebama, regulira ponudu mlijeka. Tako se stvara začarani krug dojenja, izdajanja, stvaranja viška mlijeka, koje opet traži izdajanje …
Kako izdajati?
Ako samo povremeno izdajate za jedan obrok, onda možete ručno izdajati. To je najjeftinija metoda jer vam nije potrebna oprema ali zahtjeva strpljenje i vrijeme, kao i malo vježbe.
Ručno izdajanje je bolje od izdajanja izdajalicom jer je prije svega prirodnije. Ne iziskuje nikakav pribor, nema dijelova izdajalice koje treba sterilizirati, dovoljno je dobro oprati ruke i krenuti na posao. Mami se nikako ne može dogoditi da zaboravi ponijeti izdajalicu, kamo god krenula.
Dodir kože na kožu stimulira više nego dodir plastike, na taj način ručno izdajanje lakše dovodi do refleksa otpuštanja mlijeka.
Prije izdajanja dobro je ugrijati dojke: tuširati ih toplom vodom dok ne osjetite da su ugrijane, ili uroniti ih u toplu kupku (zgodno priručno sredstvo je dovoljno velika zdjela puna tople vode položena na stol – samo se nagnete i uronite dojku), umotati ih u ugrijani peškir (ugrijan, na primjer, tako da je namočen u toplu vodu i ocijeđen). Bolje je da se izdajate u zagrijanoj prostoriji, bit ćete opušteniji.
Najprije operite ruke. Zatim stavite palac iznad bradavice, a ostala četiri prsta ispod tako da napravite rukom slovo C. Pritisnite i pokrećite prste u pravcu grudnog koša. Ponavljajte postupak više puta, pri čemu ruku postepeno okrećete oko bradavice. Pazite da su vam prsti bar 5 cm udaljeni od bradavice.
Koristite sterilizovane spremnike sa velikim otvorom u koje ćete stavljati/hvatati majčino mlijeko.
Ako se tek želite početi izdajati, važno je znati da većina žena u svojim prvim pokušajima izdoji samo par kapi mlijeka – stoga se nemojte obeshrabriti. Morate imati na umu da je izdajanje proces koji se uči, bilo da se izdajate ručno ili izdajalicom. Količina izdojenog mlijeka vremenom će se povećati kad naučite samu tehniku te kad se vaše tijelo navikne otpuštati mlijeko na dodir vaše ruke ili izdajalice – sam proces izdajanja je i psihološki koliko i fizički.
(Izvori: Mame savjetnice za dojenje Udruženja DjeCa; Roda.hr)