Novo vrijeme i drugačiji način života u odnosu na prethodne generacije donosi i neke nove trendove u raznim oblastima života, ali i vraća neke stare, pomalo zaboravljene prakse, vještine i zanimanja, koja u novom ruhu izazivaju sve veću pažnju i postaju jako popularna. Jedno od tih zanimanja je i dula, a ako ne znate šta je dula i čime se ona bavi, ne brinite, imamo sve odgovore.
Šta je dula?
Dula je, kako objašnjava Elvira Zeba, dula i porođajni edukator, u osnovi svog zanimanja neko ko pomaže porodiljama na sve nemedicinske načine. Pruža joj psihičku i moralnu podršku, prepoznaje momente kada joj je potrebna neka usluga, od pomjeranja jastuka i dodavanja vode, do igranja s njenom drugom djecom ukoliko ih ima. Dula je, ističe Elvira, u osnovi ona prijateljica koja vam daje osjećaj da niste sami i hrabri vas na svakom koraku vašeg puta ka donošenju novog života na svijet.
Koje vrste dula postoje?
Postoje razne vrste dula, s različitim zaduženjima. Pored porođajnih dula, koje su i najzastupljenije, postoje i post partum dule, odnosno dule koje su podršce majci nakon porođaja i koje je vode kroz tranziciju iz žene u majku. Tu su i smrtne dule, koje se brinu o terminalnim pacijentima i olakšavaju im posljednje trenutke života, kako fizički, tako i psihički. U suštini, gdje god postoji potreba za podrškom i nekim ko treba da bude vodilja i izvor sigurnosti, tu su dule.
Predrasude
O dulama postoje i mnoge predrasude, naročito o tome da su one tu da pružaju medicinske usluge, vode porod ili daju trudnici savjete o vođenju trudnoće. To, priča naša sagovornica, nikako nije tačno, niti je to u sklopu dužnosti jedne dule. Ona je tu da učini da se trudnica osjeća ugodno prije poroda, za vrijeme samog poroda, a onda, naravno i u prvim sedmicama nakon poroda.
Koliko je važno obrazovati muškarce o svemu ovome?
O ulozi muškaraca za vrijeme trudnoće i u toku samog čina poroda također je imala šta reči. Očevi su često vrlo preplašeni, istraumirani predrasudama o porodu koje svakodnevno gledamo u raznim holivudskim filmovima i često nepripremljeni dolaze na porod. To bi se u budućnosti trebalo promijeniti, jer ako su muževi mirniji i porodilja će lakše podnijeti ovu u pravilu stresnu životnu situaciju.
Elvira je za Lijepe Priče pričala i o nepovoljnom gledanju medicinskog osoblja na prisustvo dula u porodiljskoj sali, kao i o holističkom pristupu ovim situacijama, a više o tome i o mnogim drugim zanimljivim temama koje se tiču mama i malih čuda koje donose na svijet pogledajte na linku: Lijepe Priče – Ep. 12, Elvira Zeba (youtube.com), gdje vas čeka kompletno gostovanje Elvire Zebe, od koje se zaista mnogo može naučiti.
“Lijepe priče” su projekat koji okuplja i zapošljava osobe s invaliditetom i daje im priliku za integraciju u društvo i finansijsko osamostaljivanje. U sklopu ovog projekta radi se i podcast “Lijepe Priče”, za koje je Elvira Zeba i govorila i koji redovno dovodi zanimljive goste i uspješne goste.