Kako mogu biti sigurna da moja beba dobiva dovoljno mlijeka?
Mame koje doje, često brinu dobiva li njihova beba dovoljno mlijeka za pravilan rast i razvoj. Dojka nije bočica i nemoguće je izmjeriti koliko je mililitara mlijeka u njoj – stoga nikad nećemo znati koliko je beba popila mlijeka tijekom jednog podoja.
U današnje vrijeme kada smo svi pomalo opterećeni brojkama, vjerujemo samo onome što možemo izmjeriti. Važno nam je znati koliko litara tekućine dnevno treba unositi u organizam, koliko kalorija ima obrok koji upravo jedemo, koliko dnevno treba pojesti beba od mjesec dana, koliko puta dnevno treba dojiti, koliko minuta treba trajati podoj…?
Gotovo svaka majka koja isključivo doji, okružena je sa barem dvije, tri rođakinje, prijateljice ili znanice koje svoje bebe hrane adaptiranim mlijekom na bočicu i uvijek točno znaju reći koliko je mililitara mlijeka pojela njihova beba za vrijeme jednog obroka. Mame koje isključivo doje nerijetko su baš zato nesigurne pojede li njihova beba dovoljno jer je nemoguće izmjeriti koliko je beba popila mlijeka tijekom podoja.
Dugoročno gledano, prirast u težini je najbolji pokazatelj bebina zdrava napretka. No, kako se opet ne biste previše opterećivali brojkama, trebate znati da dijete može na početku sporije napredovati pa kasnije to nadoknaditi; i obrnuto, neka djeca na početku jako brzo namiču kilograme, a kasnije se njihov nagli rast znatno uspori. Također, ne zaboravite da dio liječnika još uvijek koristi krivulje rasta, tzv. percentilne krivulje, izrađene na uzorku beba koje su hranjene nekim od nadomjestaka majčinom mlijeku ili kombinacijom dojenja uz dodatak nadohrane. Po tim krivuljama, isključivo dojeno dijete može odstupati od “normalno očekivanog” prirasta težine i izgledati kao da zaostaje u namicanju kilograma.
No ne opterećujte se čestim vaganjem i mjerenjem svoje bebe. Vage su baždarene različito pa su moguća velika odstupanja koja vas mogu nepotrebno zabrinuti. Ne zaboravite da puna pelena može težiti i do 250 grama. U većini slučajeva dovoljno je da se vaganje i mjerenje rasta u dužinu obavi prilikom redovitih posjeta pedijatru tijekom prvih mjeseci bebina života.
Postoje pokazatelji koji jasno pokazuju napreduje li vaša beba dobro isključivim dojenjem, a možete ih osobno pratiti i kontrolirati svaki dan.
Učinkovito sisanje – gutanje mlijeka
Beba koja učinkovito doji i prima dovoljnu količinu mlijeka na prsima siše na vrlo specifičan način. Pazite! To što beba ima dojku u ustima i radi pokrete ustima kao da siše, ne znači nužno i da guta mlijeko.
Podoj započinje brzim neujednačenim pokretima vilice. Nakon nekoliko sekundi ili nakon minute, pokrene se refleks otpuštanja mlijeka, pa beba ujednačenim ritmičkim pokretima guta mlijeko koje samo teče. Kad beba efikasno guta, uz ritmičke pokrete usana i obraza, može se primijetiti i lagano micanje bebinih ušiju i kože oko sljepoočnica. Uz to, mama u tišini može čuti zvuk gutljaja, zatim kratku pauzu, pa opet gutljaj, pauza…”. Beba bi trebala bar nekoliko minuta po podoju gutati točno na ovaj način.
Jednom kada naučite prepoznati znakove učinkovitog sisanja, shvatit ćete koliko je pogrešan savjet majci da doji 20 minuta na jednoj dojci. Beba koja tijekom podoja ima periode kada samo “žvače” dojku, u tih “20 minuta” može ostati gladna.
Broj i izgled pokakanih pelena
Prvih nekoliko dana nakon rođenja beba će imati tamno zelenu, gotovo crnu stolicu. To je mekonij koji se nakupio bebinim crijevima tijekom trudnoće. Od 3. dana života stolice postaju sve svjetlije zbog sve više konzumiranog majčinog mlijeka. Obično od 5. dana stolica počinje izgledati kao “normalna”: kremaste do vodene konzistencije, boje senfa i bez mirisa. Međutim, može i varirati od ovoga opisa, te biti zelenkaste ili narančaste boje, sadržavati malene ugruške ili malo sluzi, ili biti pjenasta (zbog mjehurića zraka). Različitost boje i konzistencije ne mora značiti ništa loše. Kod isključivo dojene djece, kada stolica nakon navršenog 3. dana života postaje sve svjetlija, to znači da beba prima dovoljno majčinog mlijeka i napreduje dobro. Oprez! Bebu koja 4. i 5. dan nakon rođenja još uvijek ispušta mekonij, treba odmah odvesti liječniku.
Uz prepoznavanje znakova gutanja kod podoja, praćenje učestalosti i količine stolica je jedan od najboljih dokaza prima li beba dovoljno mlijeka.
U periodu od 4. dana života do kraja 1. tjedna, beba bi trebala postepeno povećavati broj pokakanih pelena, te bi od 1. do 6. tjedna života trebala imati barem 3-4 stolice dnevno. Mnoge bebe će se pokakati odmah poslije ili čak tijekom svakog podoja. Ako beba mlađa od 6 tjedana, tijekom 24 sata nema barem 3 pokakane pelene, to može biti znak da ne prima dovoljno zadnjeg, hranjivijeg mlijeka te bi bilo dobro provjeriti dobitak na težini, a ako je on premalen, vidjeti zašto dojenje ne funkcionira kako treba. Većina isključivo dojenih beba nakon 6. tjedna od rođenja naglo promijene broj pokakanih pelena: neke kakaju i više puta dnevno, neke jednom dnevno, a neke svaka tri dana ili čak i rjeđe.
Kod nekih beba će proći i po dva tjedna dana bez stolice. Ovo stanje je normalno tako dugo dok beba dobro napreduje u težini, općenito izgleda dobro, a stolica koja se naknadno pojavi je uobičajene konzistencije i boje. Nikakvi postupci za nasilno stimuliranje pražnjenja crijeva nisu poželjni.
Broj mokrih pelena
Ako vaša beba starija od 5 dana isključivo doji i ima barem 6 popišanih pelena unutar 24 sata, možete biti sigurni da prima dovoljnu količinu mlijeka. Nažalost, današnje “super suhe” jednokratne pelene često izgledaju suhe čak i kad su prepune urina pa je mami ponekad teško ustanoviti je li beba smočila pelenu. “Mokra pelena” je težine kao da ste u suhu jednokratnu pelenu dodali 1-2 žlice vode.
Ako djetetu uz dojenje dajete vodu ili bilo kakvu drugu tekućinu, (što je inače potpuno nepotrebno dok dojite), broj popišanih pelena ne može biti siguran indikator doji li beba dovoljno.
Bebin urin bi trebao biti gotovo bezbojan, premda vas ne treba zabrinuti ni ako je povremeno nešto tamniji.
Sljedeće situacije vas možda mogu zabrinuti, a NE ZNAČE da imate “premalo” mlijeka, niti da vaša beba premalo doji:
1. Dojke vam djeluju mekane i prazne
Mama koja se navikla na punoću i težinu svojih grudi, te stvorila sliku u kojoj u grudima ima puno mlijeka samo ako su dojke pune i teške, može se zabrinuti što su joj dojke odjednom postale meke i djeluju prazno. Prva pomisao je da više nema dovoljno mlijeka i da “to malo što ima u prsima” ne može biti dovoljno za njezinu bebu. Ne dopustite da vas ovo zabrine! Nakon početne prepunjenosti dojki, a osobito nakon nekoliko tjedana dojenja, vaše tijelo se savršeno prilagodi bebinim zahtjevima. Ako dojite na zahtjev svoje bebe, proizvodite točno onoliko mlijeka koliko vaša beba svojim sisanjem traži. Mekane dojke su znak da je došlo do uspostave ravnoteže između ponude i potražnje.
2. Beba se noću budi nekoliko puta
San većine novih roditelja je beba koja spava cijelu noć. Iskreno, to je prilično nerealno očekivanje! Ako beba stara 10-ak dana prespava cijelu noć, vjerojatnije je da će primati manje mlijeka.
3. Beba plače nakon podoja
Istina je da bebe plaču zbog gladi, ali postoje mnogi drugi razlozi za plač. Ne ograničavajte vrijeme trajanja podoja! Dovršite podoj na jednoj strani (neka beba sasvim isprazni dojku) prije nego ponudite drugu dojku.
4. Podoji su učestali i dugo traju
Što je jednoj majci prečesto, drugoj može biti prerijetko. Jedna će podoj u trajanju pola sata smatrati predugim, a druga prekratkim.
Ne zaboravite: NEMA PRAVILA KOLIKO ČESTO I KOLIKO DUGO TREBAJU TRAJATI PODOJI. Prema istraživanjima, nije istina da beba popije 90% mlijeka u prvih 10 minuta. Dopustite svojoj bebi da sama uspostavi svoj raspored hranjenja i da doji koliko želi.
Zapamtite: beba može biti na prsima i 2 sata, a pritom svega 2 minute učinkovito sisati (gutati). U tom slučaju beba vam može ostati gladna i nakon dvosatnog podoja. Ako beba zaspi na dojci nedugo nakon početka podoja, radite kompresije dojke da potaknete brži protok mlijeka.
5. Ne uspijevate izdojiti “mnogo” mlijeka
Ovo ništa ne znači i ne bi vas trebalo zabrinjavati. Ne izdajajte se zato da biste saznali koliko mlijeka imate u dojkama, jer vas rezultat može zabrinuti i navesti na pogrešne zaključke. Vi zasigurno imate onoliko mlijeka koliko vaša beba svojim sisanjem izvlači iz dojki.
Problem može nastati ako mlijeko koje imate u dojkama ne dolazi do bebe jer:
- dojite u lošem položaju;
- beba nepravilno prihvaća dojku;
- beba neučinkovito doji (ne guta mlijeko);
- zakočen je refleks otpuštanja mlijeka.
Svi ovi problemi se relativno lako mogu riješiti. Nazovite Rodin SOS telefon.
6. Beba nakon podoja prihvaća bočicu s nadohranom
To nikako ne mora značiti da je beba nakon podoja još uvijek bila gladna. Beba može zbog izražene potrebe za nenutritivnim sisanjem prihvatiti dudu na bočici. Ne zaboravite da se uporaba bočice može umiješati u uspješno dojenje i učiniti ga manje uspješnim.
Izvor: roda.hr