Autići u hodniku, lutkice u kuhinji, slagalice i bojanke u dnevnom boravku – po čitavom stanu znakovi prisustva djece. Čvrsta pravila i promišljeni koncept pomažu u sprječavanju haotičnog stanja Vašeg doma. Već u fazi puzanja dijete se uvijek kreće u blizini roditelja i vješto ih prati u stopu po cijelom stanu. Kasnije svoje igračke premiješta iz prostorije u prostoriju, ponovno želeći biti u blizini ukućana. „Ali i roditeljima je potreban prostor bez nereda“, kažu stručnjaci za unutrašnje uređenje prostora. Takav prostor treba definisati i prihvatiti kao zonu bez dječjih igračaka. U tom smislu bilo bi praktično, ako bi dio sobe za dnevni boravak ili dio kuhinje djeca koristila kao prostor za igru.
Djeci od određene starosne dobi potreban je i kutak za povlačenje, gdje se osim učenja mogu zabaviti ili prepustiti razmišljanjima. Funkcionalno opremljena dječja soba pružit će djetetu dovoljno prostora za igru. „Dijete starosne dobi već od 3-4 godine roditelji bi trebali konsultovati o njegovim željama za uređenjem sobe“, savjetuju arhitekti. „Kod uređenja dječje sobe treba imati u vidu da se dijete veoma rado igra na podu“, napominju stručnjaci.
Iako sa sobom donosi uštedu u prostoru od par kvadrata, visoki krevet ne preporučuje se za manju djecu zbog opasnosti od pada. „Tek od šeste godine dijete bi moglo spavati na visokom krevetu (tzv. krevet na sprat)“, glasi preporuka stručnjaka. Da bi izbjegli svaku opasnost trebali bi i ostali dijelovi namještaja (stol, fotelja i sl.) biti pozicionirani dalje od prozora. U tom smislu se preporučuju i specijalni osigurači na prozorima koji će dijete spriječiti u otvaranju prozora. Ormari i police trebaju biti fiksirani za zid (u slučaju penjanja djeteta npr. uz policu moglo bi doći do ozbiljnijih ozljeda). I ostale prostorije, unutarnje i vanjske (bašta, balkon i sl.), trebaju biti koncipirane u skladu s apsolutnom sigurnošću djeteta. U okviru ovog koncepta sigurnosti za dijete ne treba zaboraviti na stepenice, utičnice, električni štednjak itd.