Za nove roditelje koji se bore sa još jednom neprospavanom noću, metoda puštanja bebe da plače (ideja je da beba plače dok ne zaspe), može biti primamljiva. Ali istraživanjem foruma i svjedočenja mama pokazalo se da i one smatraju ovu ideju okrutnom ismatraju da može uzrokovati trajno emocionalno oštećenje.
Naučnici su sada umirli majke istraživanjem koje kaže ne da je ova metoda samo efikasna, nego i ne uzrokuje stres ili probleme za bebe. Studija je rađena u Austraiji sa 43 para roditelja koji imaju bebe od 6 do 16 mjeseci i probleme sa spavanjem. Istraživači su rastavili bebe u tri grupe. Jedna je grupa bila grupa klasičnih roditelja, a druge dvije su imale različite strategije:
- Kada beba plače, roditelji su napuštali sobu minutu nakon pto su je spustili u krevet, a ond asu produžavali period čekanja.
- Dijete su stavljali u krevet u ono vrijeme kada inače zaspe i svaki dan su to ponavljali kako bi dijete stvorilo pritisak da zaspe.
Ustanovljeno je da je prva grupa beba najbrže u mogućnosti da zaspe (15 minuta u odnosu na kontrolisanu grupu), a druga grupa beba je zaspala u prosjeku brže za 12 minuta u odnosu na klasično ponašanje.
Istarživač kaže da je metoda puštanja bebe da plače sigurna i dugoročno. Godinu dana nakon studije bebe nisu pokazale neki stres ili probleme u ponašanju.
«Ovo zabrinjava mnoge roditelje, što je meni interesantno kao naučniku, ali ne postoji dokaz da je to tačno».
Godinu nakon ovog istraživanja, bebe iz sve tri grupe su se ponašale isto i nijedna betoda ne vodi ka dužem spavanju.