Važno je znati da postoje mogućnosti kako doskočiti prkosu, kako ga ublažiti ili ga staviti pod kontrolu. Jesu li vrijeme u kojem živimo, tempo i obaveze koje imamo, samo kap koja se prelijeva u situacijama kad naši mališani, prkoseći trenutku, našoj slabosti, umoru i nespremnosti, zahtijevaju da valjano i dobro reagiramo?
Najavljeni odlasci izvan kuće mogu biti od koristi zato što možete djetetu vrlo jasno definirati svoja očekivanja i mogućnosti. Roditelji često nisu u mogućnosti zadovoljiti želje djece zbog finansijskih poteškoća. Odlazak u kupovinu i pravovremeni dogovor o mogućem izboru zasigurno neće rezultirati neprimjerenom reakcijom.
Sa malo većom djecom pokušajte se dogovoriti, budite saveznici, dajte djetetu mogućnost da između dvije sitnice odluči koju želi. Ako odlazite u kupovinu sa manjim djetetom, stručnjaci savjetuju da date djetetu da se nečim zabavi, bilo da se radi o nekoj igrački koju voli ili pecivu koje će grickati dok vi kupujete.
Patrijarhalni roditelji zasigurno se ne bi složili s riječju kompromis. Čvrsta pravila ne čine djecu uviđajnima nego, naprotiv, uvjetuju kod djeteta inat, bijes i prkos. Budite dosljedan roditelj i ako s vremena na vrijeme popustite u svojim traženjima, to na kraju ne znači da gubite na autoritetu.
Kod manjeg djeteta, u situacijama koje mogu dovesti do neuspjeha, dobro je koristiti strategiju “skretanja pažnje”. Poneki mališani u obilasku trgovine, u trenutku kad ugledaju neku od igračaka, naprosto se zalijepe za policu. U takvim i sličnim situacijama dobro je podići dijete i udaljiti ga kako bi pažnju usmjerilo na nešto drugo.