Krvarenje u ranoj trudnoći ne mora da znači ništa ozbiljno, ali se za svaki slučaj treba obratiti ljekaru. Blago krvarenje koja ostavlja tragove na vešu i nije praćeno drugim simptomima ne smatra se hitnom situacijom.
Ukoliko se krvarenje javi usred noći, možete sačekati jutro da se javite ljekaru. Svako drugo krvarenje zahtjeva hitno javljanje ljekaru ili odlazak na dežurnu ginekološku kliniku.
Dva najčešća razloga za krvarenje u prvom trimestru, od kojih nijedan nije znak velikih problema su: normalno ugnježđivanje ploda u zid materice. Ovo krvarenje, koje ponekad prati pričvršćivanje oplođenog jajašceta za materični zid, lako je i kratkorajno.
Drugi razlog su hormonske promjene u vrijeme izostale menstruacije. Ovo je najčešće lako krvarenje, mada kod nekih žena izgleda kao prava menstruacija. Manje uobičajeni, a više zabrinjavajući razlozi krvarenja u ranoj trudnoći jesu spontani pobačaji. To je obično jače krvarenje praćeno bolom u stomaku, nekada i ispadanjem plodovog materijala.
Dešava se da se plod uopšte ne razvije (propalo jajašce, blighted ovum), zatim vanmaterična trudnoća, smeđkasti vaginalni iscjedak ili lako krvarenje, povremeno ili stalno praćeno bolom u stomaku koji može biti izuzetno jak. Trofoblastna bolest, glavni simptom je stalno ili povremeno smeđkasto krvarenje. Često se dešava da se pravi uzrok krvarenja u ranoj trudnoći i ne otkrije, a da se trudnoća uspješno nastavi ka sretnom završetku.