Borite li se sa problemima svakodnevnice? Dosta vam je mjenjanje pelena, hranjenja i uspavljivanja?
Pitate li se, je li ovo na što se svodi roditeljstvo?
Da li je vaša beba plačljivija od drugih?
Kao majka petero (sad već odrasle djece), sa velikim brojem godina iskustva odgajanja, hranjenje, mijenjanje i čišćenje morala sam prevladati više izazova koje svi roditelji moraju proći.
Potrebe svakog dijeteta
Svi znamo da bebe trebaju spavati, biti nahranjene i imati redovitu promjenu pelena. To su očite i osnovne potrebe. Kada vidimo to malo bespomoćno biće preplave nas emocije, jednostavno zaboravimo da će taj mali smotuljak u našim rukama jednog dana možda biti predsjednik ili astronaut, ili znanstvenik, liječnik koji će spasiti nečiji život. Takve misli su vrlo daleko od nas pogotovo kad vidimo nekoordinirane pokrete koje beba čini svojim rukama i gugutanje umjesto riječi. Ali, drage moje, to ne može biti dalje od istine!
Ta ista beba koje vam ne može reći što osjeća, čuje ili vidi ima sva ta čula. Ona je ljudsko biće samo u vrlo malom obliku koji bi trebali biti tretirani s punim poštovanjem. Ona također ima potrebe, koje sežu od potrebe da ide van, za promjenom pejzaža, da čuje nove zvukove, a najviše od svega ima neumoljivu potrebu za inputom. To je njihova urođena vrlina; oni žude za inputom, žude za novim saznanjima, žude da ih učite.
Rutina
Bebe vole rutinu. Rutina ih uči što mogu očekivati. Tako uče, ali im je potrebna dosljednost. Oni žele računati na tu promjenu pelena, to hranjenje, te vježbe nogu. Pokušajte se držati rutine i beba će brzo naučiti. Znajući da ona može računati na te rutine osjećati će se opuštenije i saglasnom sa vašim potencijalnim zahtjevima.
Vjerovali ili ne, naše bebe vole vježbati, iako ne znaju kako. To je razlog zašto ima vas! Jednostavni i svakodnevni pokreti nogu i ruku prilikom promjene pelena je dovoljno za početak. Za više o vježbama sa bebama pogledajte moj sljedeći blog! Izgleda da samdobro savladala ovu lekciju jer zahvaljujući tim vježbama su moja djeca imala dovoljno jake noge i počela hodati progresivno ranije (prvi sin sa 11 mjeseci, a druga kćer sa 10 mjeseci, treće dijete sa 9 mjeseci, a blizanci sa 8 mjeseci).
Nećete vjerovati to, ali bebama može biti dosadno. Jedan od mojih blizanaca sa tri mjeseca starosti bi vrištao na sav glas ako je bio u istoj prostoriji duže razdoblje vremena. Volio je biti nošen naokolo, volio je da mu se pokazuju stvari, objašnjavaju slike i zvukovi, cijelo vrijeme. Kako zamišljate da će naučiti ako su stalno na jednom mjestu, u jednoj prostoriji?
Bebe vole našu bliskost i kad ih mazimo. Nekim bebama je potrebna naša blizina manje dok je drugima potrebna mnogo više, ali sve bebe imaju potrebu za dodirom. Bilo bi ih dobro držati i maziti dok ih hranimo, dok ih uspavljujemo i sl. Osjećaju sigurnost otkucaja majčinog srca (kojeg su slušali 9 mjeseci) to je poznati zvuk za njih, podsjeća ih da su na sigurnom i zaštićeni.
Komunikacija
Važno je razgovarati sa svojom bebom cijelo vrijeme. Dok ih hranite, mijenjate pelene ili presvlačite, dok ih kupate. Na taj način će naučiti kako komunikacija funkcionira. Neka istraživanja su pokazala da bebe s kojima su roditelji razgovarali više počinju govoriti ranije od onih koji nisu. Potreban je trud za to, pogotovo ako osjećate da nema povratnih informacija. Ali vjerujte mi, to je najbolji način za njih da nauče, nemojte im ga uskratiti. Tako su željni učiti, naučite ih i tako će vam početi uzvraćati za nekoliko mjeseci.
Koristan savjet: razgovarajte s njima kao što bi željeli da oni govore, bez tepanja, jasno govorite u cijelosti riječi i rečenice.
Svježi zrak
Da, bebe također vole svježi zrak. Možda ste zabrinuti hladnoćom vani ili da je previše vruće, mokro, što god. Ako ih dobro ubundate (da, ubundate ih, jer se ne kreću kao mi da bi se zagrijali) ili ih stavite u nosiljku tako da iskoristite svoju tjelesnu toplinu, ili dovoljno zaštitite od sunca po ljeti, slobodno se uputite vani, pa čak i nekoliko puta dnevno. Svjež zrak je nešto što im ne može škoditi. Ako je pak, s druge strane, previše hladno, podijelite šetnje je u nekoliko kraćih šetnjica. Bilo kako bilo, osigurajte se u, najmanju ruku, jedan sat svježeg zraka dnevno. Kako odrastaju, jedan sat se lako može proširiti na barem dva do tri sata dnevno. Gumene čizme (dok prohodaju), nepromočivi skafander, otporan na vjetar i pustite ih da doživljavaju svijet oko sebe u svom nevinom čuđenju.
INPUT
Najbolje sam ostavila za kraj! Input je osnovna potreba bebe i uglavnom se previdi! (Za različite vrste input-a, raspored i aktivnosti molim da provjerite moj novi tečaj “Aktivnosti za bebe 0-12 mjeseci” i buduće blogove) Treba ga dati na samom početku, dosljedno i prema bebinom rasporedu razvoja (iako je nikada nije prekasno za početak). Mnoga istraživanja su pokazala da input koji je dan bebama dosljedno i rano pomaže pri razvoju u znatiželjne mlade i vrlo inteligentne ljude, a također omogućuje njihovom mozgu bolji razvoj. Ovdje je izvadak iz najnovije provedenih istraživanja:
Djeca se rađaju sa svim neuronima koje će ikada imati – oko 100 milijardi. Iako je veličine samo jedne četvrtine, bebin mozak točno izgleda kao naš.
Tijekom sljedeće tri godine, mozak se utrostruči u veličini, osnivajući više od 1.000 trilijuna zamršenih i kompliciranih veze između neurona. Svatko tko se ikad brinuo za dijete će posvjedočiti ovaj eksplozivni rast, od tog bespomoćnog novorođenčeta do djeteta koje trči, viče ima osjećaj sebe i svoje mišljenje.
Ovaj čarobni, ali ponekad i stresni prizor brzog rasta, kada je fleksibilnost mozga na svom vrhuncu, može postaviti scenu za buduće učenje i zdrav razvoj cijelog života, kažu neuroznanstvenici i stručnjaci za razvoij djeteta.
To je vrijeme kada stvari mogu krenuti u dobrom ili lošem pravcu za dijete, kaže Charles Nelson, profesor pedijatrije na Bostonskoj Dječjoj bolnici koji je član upravnog odbora Harward Centra za razvoj djeteta.
isječci iz Cleveland.com
Ključ sretnijeg djeteta nije samo pružiti im spavanje, hranu i redovite promjene pelena. Moje iskustvo je pokazalo da je mnogo više od toga, uključujući i kako beba interpretira svoju okolinu i kakvu, vi, njihova majka i otac, imate interakciju s njima u njihovim formativnim godinama.
Izvor: sandrasacademy.blogspot.ba