Mama
Konačno je došao i taj dan. Sigurno razmišljate o tome, kako će porod proteći…
Prirodni porod počinje s fazom otvaranja vrata maternice, potom dolazi porod djeteta, porod posteljice i konačno faza intenzivnog nadzora nakon poroda.
Faza otvaranja vrata maternice traje najduže (ca. 6-10 sati). Trudovi dolaze u redovnim razmacima i traju sve duže. Pred kraj se javljaju svake dvije minute, a mogu potrajati i do 80 sekundi.
Naredna faza je za većinu trudnica veoma bolna: vrat maternice se otvara, a glavica bebe je stigla u 20 cm dugi porođajni kanal.
Javlja se nagon za tiskanjem, snažni i spontani pritisak prema dolje kojim će se bebina glava sve više i više potiskivati van. Posebnu pažnju obratite na disanje i slijedite upute babice, jer će se nakon rođenja glavice u svega nekoliko minuta roditi i cijelo tijelo bebe.
Porod posteljice je sljedeća faza: maternica se lagano kontrahira što dovodi do odvajanja posteljice, koja se ili porodi spontano ili blagim povlačenjem od strane babice.
Beba
Nakon 40 sedmica Vaša je beba, po pravilu, spremna za rođenje: duga je oko 50cm i teška 3000 do 3500 grama.
Prilikom prirodnog poroda beba prolazi nekoliko etapa.
Najčešći položaj bebe, a ujedno i onaj koji je predvidjela Majka priroda, jeste položaj glavicom, kada se glavica bebe prva spušta u porođajni kanal, ili još preciznije tjemenom glavice, s obzirom da je promjer glave na tome mjestu najmanji, a i kosti glavice se najlakše oblikuju prema porođajnom kanalu.
U veoma rijetkim slučajevima beba se spušta stražnjim dijelom tijela. Medicinski naziv za ovaj položaj je „položaj zatkom“.
Položaj bebe zatkom u pravilu se određuje ultrazvučnim pregledom u toku trećeg tromjesečja trudnoće: ponekad se može dogoditi da se za vrijeme koje protekne od posljednjeg ultrazvučnog pregleda do poroda, dijete okrene u položaj glavicom.
U nekim slučajevima je moguće ispraviti položaj djeteta: između 34. i 36. sedmice trudnoće, kada ima još dovoljno plodne vode, ginekologu može uspjeti tzv. vanjski okret bebe koji se izvodi preko trbuha majke, pokretima ruku ginekologa izvana.
Položaj ramenom vrlo je rijedak. Ginekolog može odlučiti pokušati okrenuti bebu kako bi je postavio u položaj glavicom, ili se može odmah odlučiti dovršiti porod carskim rezom. U svakom slučaju kada dijete nije u položaju glavicom (dakle u najpovoljnijem položaju), ginekolog koji porađa savjetovat će majku, koji je najsigurniji način poroda tj. može li porod proći prirodnim odnosno vaginalnim putem ili je potrebno napraviti carski rez.
U većini slučajeva se za carski rez, ali i za vaginalni porod, koristi periduralna anestezija (analgezija), zahvaljujući kojoj porod u potpunosti postaje bezbolan.