fbpx

Seks u trudnoċi?

0

Trudnoća je nedvojbeno najuzbudljivije vrijeme za svaku ženu. Nešto što se podrazumijeva je odricanje od alkohola i cigareta kako se beba ne bi izlagala nepotrebnom riziku. A da li seks u trudnoći može škoditi bebi?

Seks je dobar za majku i bebu
Razdoblje trudnoće je obično sretno vrijeme za majku. Svaki oblik zadovoljstva u ovom stanju čini dobro i bebi koja sazrijeva. U osnovi dakle i seks ima pozitivno dejstvo na majku i dijete, jer se za vrijeme orgazma žene luče mnogi pozitivni hormoni. U iznimnim slučajevim kao što su tjelesne komplikacije, trebale bi se seksualne aktivnosti smanjiti ili u potpunosti zaustaviti. Naročito kod pojave prijevremenih trudova i krvarenja se preporučuje predostrožnost. Ako ste nesigurni, razgovor sa vašim ginekolom može razjasniti puno toga.

Postoji li opasnost za bebu?
Kako je beba za vrijeme trudnoće dobro zaštićena maternicom i plodnom vodom sa svih strana, pri normalnom spolnom odnosu ne postoji nikakva opasnost za bebu. Zapravo, ovako zaštićena beba ne može ništa primjetiti i ima čak i koristi od sretnih osjećaja majke. Često same majke misle da beba može da registruje spolni odnos, jer nakon seksa postaju aktivnije. Međutim to je zbog povečanog krvnog pritiska i bržeg otkucaja srca majke.

Želja za seksom
Želja za seksom može se značajno razlikovati u trudnoći. Može se primijetiti da se želja za seksom u prva tri mjeseca značajno smanjuje, jer tijelo uslijed novih okolnosti rješava različite stvari. U drugom trimestru trudnoće, kada je prokrvljenost puno bolja, želja za seksom se ekstremno poveċava. Uz to imate i osjeċaj slobode, jer u trudnoći ne morate razmišljati o zaštiti. Zbog poveċanog tjelesnog opterećenja uzrokovanog rastom bebe, želja za seksom se opet smanjuje u trećem trimestru. Ovakve pojave su česte, ali ne važe za sve žene. Svaka trudnoća protiče drugačije i samim time može drugačije djelovati na sam osjećaj užitka.

Da li seks izaziva trudove?
Vjerovatno ste već čuli o tome i postoje majke koje čvrsto u to vjeruju. Činjenica je da su za početak trudova ključni hormoni oksitocin i prostaglandin. Prostaglandin smekšava grlić maternice i zadužen je za otvaranje. Sadržan je i u muškoj spermi, ali u veoma malim količinama. Prije se može reċi da tjelesna i psihička opuštenost tokom seksa ima pozitivan uticaj. Ali i to važi samo ako je beba već spremna.

Dakle, seks za vrijeme trudnoće je sasvim legitiman, čak i poželjan. Za dobrobit majke, a samim time i djeteta, u ovim mjesecima bi želje i potrebe žene trebale biti u prvom planu. Dakle, dozvoljeno je ono što joj se dopada i što joj čini dobro. Varirajuća želja za sekom nije uvijek bez problema, prije svega muškarac se mora boriti sa ovim hormonalnim promjenama. I on treba biti svjestan promjena u tijelu i prilagoditi se budućoj majci.

Komentari

Share.