Naučnici sa instituta Simon Fraser utvrdili su da broj djece koju žena rodi utiče na brzinu starenja njenog organizma.
Njene tjelomjere (dijelovi DNK molekula važni za proces prepisivanja, koje se kod svih ljudi tokom života skraćuju) su duže, što znači da njihove ćelije sporije stare.
Istraživanje je obuhvatilo 75 žena iz seoskih zajednica u Gvatemali. Njihove tjelomjere mjerene su dva puta u razmaku od 13 godina preko uzoraka DNK iz pljuvačke i sa desni. Ovo je prva studija koja je istraživala direktnu vezu između broja djece i brzine skraćivanja tjelomjera kod žena.
Naučnici koji su sproveli istraživanje kažu da ovi nalazi pokazuju suprotno od važeće teorije, po kojoj rađanje više djece ubrzava proces starenja. Usporeno skraćivanje tjelomjera kod učesnica studije može biti posljedica značajnog porasta lučenja estrogena u trudnoći. Estrogen djeluje kao moćan antioksidans koji štiti ćelije od skraćenja tjelomjera.
I društveno okruženje žena koje su proučavane možda ima uticaja na njihovo sporije starenje. One žive u tradicionalnim zajednicama gdje majke rađaju puno djece ali i imaju veliku pomoć rodbine i prijatelja u njihovom podizanju. Ta podrška može povećati nivo metaboličke energije, što organizmu ostavlja više resursa za održavanje tkiva, a samim tim i za usporavanje procesa starenja, objašnjavaju naučnici sa instituta Simon Fraser.
Izvor: mojabeba.rs