Dok su još sasvim mala, djeca plaču tražeći zadovoljenje svojih potreba jer ne znaju za drugi način komunikacije.
Kako djeca rastu, nauče komunicirati, a plakanje postaje manje učinkovito nego prije, objašnjavaju psiholozi. Međutim, kada im razgovor s roditeljima ne donese ono što žele, poput nove igračke u supermarketu ili čokolade kada je vrijeme za ručak, djeca se mogu vratiti svojim davnim obrascima, odnosno plakanju.
Iako su suze djeteta u tome slučaju najčešće lažne, osjećaji koji leže u pozadini tih lažnih suza zapravo su itekako stvarni. Kako otkrivaju stručnjaci, dijete želi ili treba utjehu koju bi dobilo uz pravi plač. Ali, kako prepoznati da dijete lažno plače?
Lažni plač u većini se slučajeva javlja kada se dijete nađe u situaciji u kojoj se osjeća frustrirano, nezadovoljno i njegova je prirodna reakcija plakanje, piše Index
Iako ga je ponekad teško razlikovati od pravog plača, znakovi ipak postoje i oni uključuju
pljuvanje umjesto jecanja
kašljanje umjesto gušenje
lažno jecanje popraćeno lažnim suzama
stvaranje visokih zvukova
pretjerane izraze lice
pretjerano trljanje očiju.
Mnogi roditelji s vremenom nauče prepoznati kada se njihovo dijete počne koristiti lažnim plačem da bi dobilo njihovu pažnju ili nešto drugo. Međutim, umjesto ignoriranja, psiholozi savjetuju da bismo ipak trebali umiriti svoga mališana i pokazati mu da suosjećamo s njim u svakom trenutku.
Izvor:hayat.ba