Tjemenica (stručnog naziva seboreični dermatitis) je mastan žućkasti sloj ljuskica koji se pojavi na dijelovima bebinog tjemena, ali i nekim drugim područjima gdje ima više žlijezda lojnica kao što su obrve ili između nosa i usta. Tjemenicu će imati veliki broj beba tijekom prva tri mjeseca života. Bebe sklone neurodermatitisu imaju veći rizik za razvoj tjemenice, međutim, nije opasna i ne uzrokuje bilo kakvu neugodu za bebu.
Uzroci pojave tjemenice
Nije u potpunosti jasno uslijed čega nastaje tjemenica, ali postoje pretpostavke da se loj pojačano luči zbog djelovanja majčinih hormona koji su preko posteljice ušli u djetetov krvotok. Moguće je i da se radi o gljivičnoj infekciji. Ono što je sigurno jest da je ne uzrokuje alergija, bakterijska infekcija ili loša higijena.
Kako tretirati tjemenicu?
Potrebno je istaknuti da se pojava tjemenice ne može spriječiti.
Blaži oblik tjemenice najčešće se povuče sam od sebe unutar nekoliko mjeseci bez ikakvih tretmana. Međutim, ako je tjemenica tvrdokornija, savjetuje se roditeljima svakoga dana nježno prati bebinu glavu blagim dječjim šamponom te istovremeno lagano masirati tjeme rukavicom za tuširanje ili mekanom četkom za bebe. Prije pranja šamponom korisno je namazati bebinu glavu uljem (bademovim, sezamovim, parafinskim ili maslinovim) i ostaviti kratko vrijeme da djeluje, otprilike pola sata prije kupanja. Nakon pranja važno je ručnikom dobro osušiti bebinu glavu, a ovaj je postupak koristan jer trljanje ujedno pojačava protok krvi.
Prilikom pranja bebine glavice treba biti vrlo pažljiv i nježan s obzirom da fontanele još nisu srasle. Ne preporučuje se ljuskice uklanjati čupkanjem ili grebanjem. Ljekarnici će Vam možda preporučiti antimikotičke pripravke koji sprječavaju nastanak gljivica koje se mogu u ovom stanju razviti.
Nakon što se tjemenica povuče, potrebno je svako nekoliko dana ponoviti postupak da se stanje ne bi vratilo. Također je važno pripaziti da je područje tjemena uvijek suho.
Komplikacije su rijetke
Iako su komplikacije uslijed pojave tjemenice rijetke, roditelji bi trebali obratiti pozornost na sljedeće promjene:
- ako područja s tjemenicom postanu crvena i upaljena,
- ako se područja s tjemenicom prošire na lice ili druge dijelove tijela,
- ako se pojavi pelenski osip,
- ako beba razvije gljivičnu upalu uha,
- ako se pojave afte.
U slučaju navedenih simptoma potrebno je konzultirati pedijatra koji će Vas savjetovati o daljnjem liječenju bebe.
Izvor: zenavrsna.com