U dobi 4 – 5 godina vaše dijete ima jednog ili dva posebna prijatelja. Igra pomaže „otključvanju“ socijalnih vještina koje ċe dijete koristiti kroz život,ona je način kako se sporazumjeti sa drugima.
Različite vrste igre – različito uče:
Kreativnost: Potaknite dijete da se igra, igrajuċi se koristi i „vježba“ maštu, a to pomaže izražavanju emocija.
Igranje uloga: Odijevanje u omiljene likove daje vašem djetetu priliku da glume u situacijama koje bi nekad mogle biti zastrašujuće i zbunjujuće.
Igra nereda: igranje s vodenim bojama, vodom ili u pješčaniku je dobro za izražavanje emocija.
Koordinacija: penjanje u parku uči djecu koordinaciji, održavanju ravnoteže.
Saradnja: igre na ploči (čovječe ne ljuti se i sl.) naučiċe dijete o čekanju na red, igranju po pravilima, računanju i kako biti dobar gubitnik. Odmah vam napominjemo da je ovo jako teška lekcija za ovaj uzrast (4-5 godina)
Smijeh: pjesme, knjige, zagonetke i rime probudiċe i onu šaljivu stranu vašeg djeteta i naučiti ga novim riječima.
Igra ili učenje?
Kada se zajedno igrate vaše dijete gleda ono što vi radite. Dakle, možete koristiti svoje ponašanje kao model koji ċe voditi vaše dijete.
Šta činite je često puno važnije od onoga što kažete.
Vaše dijete će razvijati kreativnost najbolje kada mu date puno slobode. U ovoj dobi, oni možda čak i mijenjaju pravila u toku igre. Pokušajte ostati po strani i pustiti da samostalno vode „svoju“ igru, a pomozite ako zatraže pomoċ. Ovo se odnosi na tzv „igre na ploči“.
Igračke mogu biti odličan način da potaknete dijete na igru zato morate biti lukavi u izboru prave igračke. Najbolje igračke nisu uvijek one najreklamiranije ili najskuplje. Na primjer, igre i igračke napravljene kod kuċe mogu biti jako zanimljive djeci.
Mediji, ekrani i vaše dijete
TV i DVD su dio većine dječjih života, i ne možemo raspravljati o tome da nema benefita iz ove „industrije“. No, djeca su danas jako puno ispred ekrana i moramo znati i prihvatiti da to nije dobro za djecu. Gledajući puno TV, djeca predškolske dobi ne nauče ili ne razviju maštovitost, te postaju pretili.
Sat vremena ispred ekrana dnevno, je dosta za djecu u dobi od 2 do 5 godina. Djeca vide TV drugačije od odraslih. Na primjer, predškolska djeca uvijek ne razumiju razliku između fantazije i stvarnosti, i mogli bi biti jako uzrujani zbog zastrašujućih vizualnih slika. Kompjuterske igrice mogu biti jako zabavne djeci ovog uzrasta, a i edukativne. Naravno, ne zaboravite i onaj negativni efekat. Zato odaberite odgovarajuċe igre i programe za ovaj uzrast, kao i u izboru crtanih filmova.
Dakle, razumijevanje kako djeca vide TV i druge medije poput filmova, kompjuterskih igara i sadržaja na internetu može vam pomoći da izvučete najviše od ove vrste igre za vaše dijete. Pratite ako je na TV programu, filmu ili kompjuterskoj igrici naznačeno za koji je uzrast predviđen. Možete koristiti i svoj vlastiti sud o tome je li sadržaj kvalitetan.
Ako vaše dijete gleda TV obratite pažnju i na reklame, osim što mogu prikazivati neadekvatne sadržaje, potrudite se objasniti djetetu i čemu reklame služe.